Švajčiarsko plánuje uvoľnenie opatrení. Od 1. marca chcú otvoriť obchody

Počet ľudí v obchodoch a obchodných centrách bude obmedzený, povinné budú rúška a dodržiavanie rozstupov.

Švajčiarsko sa snaží vymaniť zo svojich protipandemických opatrení, od 1. marca plánuje znovuotvorenie obchodov, oznámila v stredu tamojšia vláda. Informovala o tom agentúra AFP.

Vláda uviedla, že plánuje zrušiť protipandemické opatrenia zavedené v decembri a v januári v mesačných etapách, ak nové infekčnejšie varianty koronavírusu, ktoré kolujú v krajine, ostanú pod kontrolou.

„Spolková rada sa snaží dosiahnuť postupnú normalizáciu spoločenského a ekonomického života a zároveň sa vyhnúť tretej vlne ochorenia," uvádza sa vo vyhlásení. „Od 1. marca by sa malo umožniť opätovné otvorenie obchodov, múzeí a knižničných čitární, rovnako tak vonkajších priestorov v zoologických a botanických záhradách a v športových a rekreačných zariadeniach."

Počet ľudí v obchodoch a obchodných centrách bude obmedzený, povinné budú rúška a dodržiavanie rozstupov. Na súkromných vonkajších akciách sa bude môcť zhromaždiť najviac 15 osôb v porovnaní so súčasnými piatimi. Mladí ľudia do 18 rokov, v súčasnosti je to 16, sa budú môcť zúčastniť na väčšine športových a kultúrnych podujatí.

Konečné rozhodnutie vláda prijme 24. februára po konzultácii s 26 švajčiarskymi kantónmi.
V druhej fáze od 1. apríla sa plánuje znovuotvorenie vonkajších priestorov na sedenie v reštauráciách. Ľudia by sa tiež mohli zúčastniť na športových a kultúrnych podujatiach.

„Ďalšie fázy opätovného otvárania budú nasledovať v mesačných intervaloch, pokiaľ to epidemiologická situácia dovolí. Takto je medzi fázami dostatok času na sledovanie vývoja," uviedla vláda vo vyhlásení. „Ak je miera infekcie priaznivá a stúpa miera zaočkovanosti, malo by sa postupne povoliť viac aktivít."

Vo Švajčiarsku malo pozitívny test na COVID-19 dosiaľ takmer 543.000 ľudí. V krajine s 8,6 milióna obyvateľov podľahlo ochoreniu viac ako 9000 ľudí. Viac ako 100.000 ľudí už dostalo obe dávky vakcíny. Počet nových infekcií, hospitalizácií a úmrtí v posledných týždňoch naďalej klesá, očakáva sa však spomaľovanie tohto trendu.

ŽENEVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti