V nemocniciach zomiera takmer každý tretí pacient. Voľných lôžok s ventiláciou je už len 52

V nemocniciach leží takmer 4-tisíc ľudí. Ak sa čísla nemýlia, viac ako tisícka z nich sa už domov nikdy nevráti.

Odstrašujúce číslo. V našich nemocniciach zomiera takmer každý tretí pacient s covidom.
Odborníci súčasný trend prirovnávajú k jarnej kríze v Taliansku. Súčasne ubúda aj počet voľných lôžok. S pľúcnou ventiláciou sú ich už iba desiatky.

V našich nemocniciach ku dnešnému dňu leží kvôli covidu už takmer 4-tisíc ľudí. Ak sa čísla nemýlia, viac ako tisícka z nich sa už domov nikdy nevráti.

Marek Krajčí, minister zdravotníctva: „Asi 23 % osôb, ktorí sú hospitalizovaní v našich nemocniciach, nakoniec zomiera."

Podľa ministerských analytikov je to za posledný mesiac dokonca ešte horšie. V nemocniciach nám zomiera asi 30 % hospitalizovaných, na JISke či pľúcnej ventilácii prežije len polovica a to už sú čísla porovnateľné s jarnou krízou v talianskom Bergame.

Môže to dospieť až tak ďaleko ako v Taliansku?

„Obávam sa, že ak tú epidémiu nezastavíme, tak áno," hovorí Peter Sabaka, infektológ.

Každý deň na Slovensku Covidu podľahne viac ako 100 ľudí. Nemocnice sa napriek tomu zapĺňajú ďalej a hlásia čoraz menej voľných lôžok.

„Trend je negatívny, už máme len 712 voľných lôžok s kyslíkom a 52 voľných lôžok, kde môžeme ventilovať pacientov," hovorí Marek Krajčí, jedným dychom však dodáva. „Samozrejme sú ešte určité skryté kapacity."

Nedostatok miest už niektorí údajne pocítili na vlastnej koži. DSSky hovoria, že nakazení klienti niekedy čakajú aj hodiny na centrálnom príjme a je problém ich dostať do nemocníc.

Pýtate sa, kedy sme sa z premianta Európy dostali až do tohto bodu? Odborníci aj minister sa zhodujú - chyba bola, že sa tvrdý lockdown spustil až po Vianociach.

Viac v reportáži Viktora Serebryakova


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti