Systém neustáleho testovania antigénovými testami prináša viacero úskalí

Odborníci pripúšťajú, že ľudia sa môžu nakaziť aj pri čakaní na ne.

Aj lockdown, aj testovanie, no Slovensko sa má pandemicky stále zle. V odborných kruhoch dokola zaznieva, aby sa upustilo od povinného pravidelného testovania na koronavírus más a viac sa sústredilo na trasovanie či poriadne kontroly opatrení. Systém neustáleho testovania antigénovými testami prináša viacero úskalí.

Poriadne vysmrkať, rúško nižšie, odber, ak nemáte online objednávku, počkať najprv v rade a potom v hlúčiku na výsledok. Odberné miesta sú riešené rôzne, niektoré sú v interiéri. Aj keď robia všetci maximum pre to, aby sa tu nákaza určite nešírila, úplne vylúčiť sa to nedá.

Matematik Richard Kollár tvrdí, že z regionálnych úradov verejného zdravotníctva sa stále nedozvedeli, kde sa nakazia slovenskí občania. „Úplne vylúčiť stopercentne sa samozrejme nedá ani to, že sa ľudia môžu nakaziť na testovaní, keď čakajú na testovanie. My robíme všetko pre to, aby sa tak nestalo," hovorí zase hlavný hygienik Ján Mikas.

Mária Avdičová nám potvrdila, že sa stretla s nejakými podnetmi alebo podozrením, že sa mohlo takéto šírenie stať. Uznávaná epidemiologička z Banskej Bystrice hovorí, že už pri nastavovaní systému odberných miest navrhovala, aby boli samostatne odbery ľudí s príznakmi a tých, ktorí sú úplne fit.

„Mne sa to osobne videlo ako najoptimálnejšie, aby sa odlíšili osoby, ktoré majú zdravotné problémy od osôb, ktoré prichádzajú na testovanie kvôli práci a kvôli dochádzke do školy a podobne," zdôraznila Avdičová.

Situácie, kde je vážne podozrenie, že sa niekto nakazil počas samotného testovania, sme zozbierali od vás a vedia o nich aj hygienici. Napríklad seniori chodia skôr na miesta bez objednávok, kde býva častejšie nával. „Tým si myslíme, že sa mohli teoreticky nakaziť práve v takomto prostredí. Nedá sa to skrátka vylúčiť," doplnila epidemiologička.


Aj prezidentka Zuzana Čaputová spolu s odborníkmi upozorňujú, že pre testovanie sa neustále zvyšuje mobilita a navyše s negatívnym výsledkom strácajú ľudia ostražitosť.
„Tento efekt je asi aj ľudský a prirodzený, ale môže byť presne kontraproduktívny k striktnému lockdownu, ktorý tu máme," konštatovala hlava štátu.

Prístup ľudí k testovaniu považujú za správny, ale nie, aby naň museli chodiť stále tak masovo ako teraz. Podľa jej slov treba zvážiť tento typ hromadného testovania práve z hľadiska psychologického dopadu.

„My zvažujeme samozrejme aj túto alternatívu, ako to oveľa viac zjednodušiť ľuďom a zároveň ako čo najviac identifikovať pozitívnych a eliminovať ich zo života. Máme pripravené nejaké možnosti a o tých budeme informovať neskôr," vyhlásil minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Na detaily ostal minister skúpy. Medzičasom stúpajú signály z regiónov, že masovo dokola testovať už jednoducho nevládzu.

Pozrite si reportáž, ktorú spracovala Martina Töröková.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti