Vláda dnes rieši ruskú vakcínu Sputnik V. Takto sa vyjadrili ministri pred rokovaním

0602_Smotanka_06_02_P30_So_18_20__12.mp4
Zdroj: TASR/AP/Fateh Guidoum

Krajniak jej je naklonený, Sulík zdôrazňuje potrebné povolenie.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) by privítal, ak by si Slováci mohli vybrať vakcínu, ktorou by sa mohli dať zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. Vidí preto zmysel, aby sa Slovensko uchádzalo aj o ruskú vakcínu Sputnik V. Minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) zasa zdôrazňuje postoj SaS, že akákoľvek vakcína musí mať pred používaním odobrenie príslušného európskeho alebo slovenského orgánu.

„Som za to, aby sme pomohli čo najviac ľuďom a aby si, pokiaľ je to možné, mohli vybrať, čím sa nechajú zaočkovať," uviedol Krajniak pred stredajším rokovaním vlády. Pripomína v tejto súvislosti, že odborníci na pandemickej komisii z medicínskeho hľadiska vnímajú pozitívne možnosť rozšíriť očkovacie látky proti ochoreniu COVID-19 aj o ruskú vakcínu, zároveň poukazuje i na správy z tábora učiteľov o prípadoch vedľajších účinkoch po očkovaní vakcínou od AstraZeneca.

„Pán minister Gröhling nás informoval, že mnohí nemajú z tohto dôvodu záujem sa očkovať vakcínou od AstraZeneca, no dali by sa očkovať Sputnikom," priblížil.

Sulík v prípade potenciálneho využitia ruskej vakcíny zopakoval názor svojej strany. „Takže ak to má byť na Slovensku uvedená do obehu, tak schválenie buď Európskou liekovou agentúrou, alebo naším Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv," povedal Sulík.


Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽANO) je presvedčený, že krajina a jej reprezentanti kúpia vakcínu, ktorá bude mať všetky certifikáty. „Ako neodborník v tejto oblasti budem veriť, že sa rozhodnú správne. Dôležité je, aby sme mali čo najviac zaočkovaných ľudí," povedal Mičovský. Minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) poznamenal, že bude počúvať rady odborníkov a podľa toho sa pri ruskej vakcíne rozhodne.

Ministri by mali informovať o záveroch rokovania aj o tejto téme po zasadnutí vlády. Tlačovú konferenciu vám prinesieme naživo.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti