V košickej nemocnici mali takmer 100 pôrodov s pozitívnymi matkami, no deti sa narodili zdravé

Každému bábätku robia deň po pôrode PCR test výterom z hrdla.

Koronavírus sa nevyhýba ani budúcim matkám. V košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura vlani odviedli vyše 1 400 bežných pôrodov. Dnes sa z nich stávajú odborníci na covidové pôrody. Prvý pôrod pozitívnej rodičky bez komplikácií mali v tejto nemocnici vlani 18. októbra.

Lekári a sestričky z gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia pomáhali pri 95 pôrodoch, matkám, ktoré mali koronavírus, resp. podozrenie na toto ochorenie. Hovorkyňa nemocnice Ladislava Šustová informovala, že novorodencov sa po príchode na svet stará personál na neonatologickom oddelení.

„Šíriace sa informácie privádzajú rodičky do stresu a potom k nám prichádzajú s obavami. Môžem ubezpečiť všetky infikované rodičky, že u nás nájdu nielen oporu, ale aj profesionálnu opateru. Každý ľudský život má obrovskú hodnotu a s tým vedomím prichádzame do práce,“ odkazuje budúcim matkám s koronavírusom primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Ladislav Rosocha.

Aj po covidovom pôrode priložia deti k prsníku matky

Iba v januári bolo v košickej nemocnici 70 covid pôrodov, personál si na takéto pôrody postupne zvykol. Obavy z nákazy však u zdravotníkov pretrvávajú aj napriek špeciálnemu obleku a ochranným prvkom.

„Začiatky sú za nami, strach ostáva. Už sme sa naučili, aj v tej rýchlosti, s akou pôrody prichádzajú, vystrojiť sa tak, aby sme predišli nákaze, aj keď je to veľký stres, myslieť na všetko naraz za veľmi krátky čas,“ priznáva pôrodná asistentka Cecília Kapustová.

Tzv. covidový pôrod je vedený za prísnych hygienicko-epidemiologických pravidiel. Po pôrode zdravotníci odídu z pôrodnej sály cez čistiacu zónu. V nej sa vo zvýšenej miere používajú dezinfekčné prostriedky, aby zabránili kontaminácii ostatných priestorov na oddelení.

Zdroj: UNLP Košice

„Každému novorodencovi robíme 24 hodín po pôrode RT-PCR test výterom z hrdla. Doposiaľ žiadne bábätko, ktoré sa u nás narodilo matke s ochorením COVID-19, nebolo pozitívne,“ konštatovala primárka neonatologického oddelenia Iveta Kostelníková.

Podľa jej slov na oddelení uprednostňujú dojčenie ako základný nástroj na budovanie imunity novorodencov. Ak si to matka želá, dieťatko jej dajú na izbu. Podmienkou je, že nemá klinické príznaky ochorenia a jej zdravotný stav i dieťaťa to dovoľujú. „Ak je matka s dieťaťom, musí mať na tvári respirátor a dôsledne dodržiavať pravidlá hygieny,“ dodáva primárka.

Matky by sa mali dať pred tehotenstvom zaočkovať

Dobrou správou pre matky, ktoré prekonali koronavírus miernym priebehom, je, že podľa dostupných údajov neexistuje prípad, ktorý mal súvislosť s poškodením plodu, alebo by viedol k vzniku nejakej vrodenej vývojovej chyby.

Naopak, komplikácie zaznamenali u matiek a plodov so závažným priebehom ochorenia, ktorému napomohli rizikové faktory ako obezita, cukrovka, pokročilý vek matky aj výskyt COVID-19 v pokročilom tehotenstve v treťom trimestri.

Zdroj: UNLP Košice

Ako hovorí Rosocha napriek vyššie uvedeným pozorovaniam u žiadnej matky po pôrode nezaznamenali komplikovaný priebeh COVID-19 a nemuseli ju preložiť na infektologické lôžko.

„Naším cieľom je chrániť zdravie a životy, aj tých nenarodených. Desiatky rokov opatrujem tehotné a bolo by mi ľúto, keby ženy začali odmietať tehotenstvo pre COVID-19. Po skúsenostiach s náladami covid pozitívnych rodičiek uprednostňujem prevenciu, preto odporúčam ženám, ktoré plánujú otehotnieť, aby zvážili vakcináciu ešte pred graviditou,“ dodal Rosocha.

KOŠICE/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti