Tridsať nakazených a šesť mŕtvych v jednom vežiaku. Môže za to aj výťah

A to všetko v priebehu dvoch týždňov.

Za všetko pravdepodobne môžu spoločné výťahy. Práve tie mali spôsobiť masívne šírenie nového koronavírusu v 16-poschodovom paneláku v španielskom Bilbau na severe krajiny.

Počas dvoch týždňov od vypuknutia ohniska v dome medzi obyvateľmi a ich blízkymi kontaktmi totiž odhalili viac ako 30 pozitívnych, pričom šesť z nich zomrelo.

Všetko sa začalo 9. januára, kedy úrady dostali informáciu o prvom nakazenom, dlho sa však nič nerobilo. Píše El País.

Ako prvá ochoreniu COVID-19 vo štvrtok 21. januára podľahla 85-ročná z deviateho poschodia. Vážnosť situácie zistili o dva dni jej bezprostrední susedia, keď jednej staršej žene zomrel 50-ročný syn. V rovnaký deň zomrela aj 84-ročná obyvateľka z 11. poschodia, k tomu aj ďalšie dve osoby žijúce na prízemí.

Až 26. januára nechal správca vydezinfikovať spoločné priestory výškovej budovy a až 16 dní od prvého úmrtia trvalo, než otestovali ostatných obyvateľov paneláku aj s ich rizikovými kontaktmi.

Sumár obetí covidu však neskončil, posledná vydýchla až 8. februára. Počas 17 dní tak mohol vírus voľne cirkulovať pomocou výťahov.

Baskické ministerstvo zdravotníctva sa s expertmi zhodlo na tom, že mikroepidémiu v dome mohol odštartovať takzvaný „superprenášač", teda človek s vysokou vírusovou náložou.

Nakazení koronavírusom bývali na prvom, štvrtom, deviatom, jedenástom, trinástom a na 15. poschodí.

Za vyšším počtom pozitívnych prípadov v nepárnych poschodiach pravdepodobne stojí fakt, že dom mal dva výťahy.

Jeden obsluhoval nepárne, druhý párne poschodia. Ľudia na všetkých poschodiach však dýchali rovnaký vzduch a dotýkali sa rovnakých povrchov v spoločných priestoroch.

Obyvatelia domu nemali ani po výskyte prvých prípadov v dome o nebezpečenstve najmenšie tušenie. Naďalej jazdili výťahom, chodili do práce či na nákupy.

Vplyv na vysoký počet obetí taktiež mohla mať aj dlhá reakcia úradov. Cez dva týždne sa vírus mohol domom nerušene šíriť.

Posledným faktorom, ktorý mohol mať na celú situáciu dopad, je podľa odborníkov aj ventilácia.

„Je možné, že ventilácia budovy je prepojená a je veľmi zlá, najmä v kúpeľniach," povedal na záver José Jiménez, výskumník z Oddelenia infekčných chorôb na King's College London.

BILBAO/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Bilbao

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.