Štúdia zo zamoreného rakúskeho lyžiarskeho strediska: Ako dlho vydržala imunita po prekonaní covidu?

Ján Budaj
Zdroj: Shutterstock.com

V marci minulého roka sa stalo jedným z prvých ohnísk koronavírusu v Európe.

Imunita získaná po prekonaní ochorenia COVID-19 je pomerne stabilná. Ukazuje to aj rakúska štúdia na obyvateľoch tirolského strediska zimných športov Ischgl.

Až 90 percent tých, ktorým v apríli minulého roka potvrdili protilátky, malo aj v novembri imunitu voči infekcii. Záver štúdie zverejnila univerzita v Innsbrucku.

Ischgl sa minulý rok stal jedným z prvých ohnísk koronavírusu v Európe. V marci 2020 sa tam nakazilo aj množstvo turistov zo Škandinávie.

Z 801 ľudí, ktorí sa tejto štúdie zúčastnili, v apríli preukázali séropozitivitu, teda početnosť výskytu protilátok v krvi, zhruba u 51 percent osôb. V novembri to bolo 45,4 percenta.

„U takmer 90 percent tých, ktorí boli v apríli testovaní ako séropozitívni, sa nachádzali protilátky aj v novembri. Napriek ľahkému poklesu koncentrácie protilátok môžeme hovoriť o pomerne stabilnej imunite," povedala virologička Dorothee van Laerová, jedna z hlavných spoluautorok štúdie.

Innsbrucká lekárska univerzita tvrdí, že jej štúdia je jednou z najväčších svojho druhu a pokrýva jedno z najdlhších období.

Je možné, že imunita môže vydržať ešte dlhšie, malý úbytok protilátok to naznačuje. Zatiaľ to však nie je možné overiť.

Otázkou tiež je to, či budú tieto protilátky účinné proti variantom, ktoré pre mutácie koronavírusu stále vznikajú. Niektoré štúdie totiž naznačujú, že brazílsky a juhoafrický variant vie týmto protilátkam unikať. 

ISCHGL/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Lyžiarske stredisko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.