Jedna dávka vakcíny Pfizer poskytla v Izraeli ochranu až 85 percentám účastníkov

Ruska preplávala Bajkalské jazero popod zamrznutým ľadom
Zdroj: AP Photo/Ronald Zak

Vyplýva to z novej štúdie vedcov.

Jedna dávka vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech poskytla ochranu pred symptomatickým priebehom ochorenia COVID-19 až 85-tim percentám účastníkov recenzovanej izraelskej klinickej štúdie zverejnenej v časopise The Lancet. V piatok o tom informovala britská televízna stanica Sky News.

Najväčšia izraelská klinika, Šebova nemocnica pri Tel Avive, testovala účinnosť jednej dávky tejto očkovacej látky na 7000 svojich zdravotníkoch. Z nich 85 percent nemalo 15-28 dní po očkovaní nijaké príznaky pľúcnej choroby COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2.

Pfizer začne svoju vakcínu testovať na tehotných ženách

Okrem toho však výsledky štúdie naznačujú aj to, že vakcína poskytuje ochranu nielen pred príznakmi covidu, ale aj pred samotnou koronavírusovou infekciou. Miera pozitivity medzi zaočkovanými zdravotníkmi bola o 75 percent nižšia než u nezaočkovaných.

„Ide o prvý skutočný dôkaz, že vakcína je účinná už po prvej dávke," uviedol pre Sky News odborník na infekčné choroby profesor Ejal Lešem.

Výsledky štúdie sú podľa Sky News dobrou správou pre Britániu, ktorá sa rozhodla pre obmedzené zásoby podať ľudom druhú dávku vakcíny oveľa neskôr, než odporúča výrobca.

JERUZALEM/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti