Koho zachrániť a koho nie? Lekárom na COVID oddeleniach má v rozhodovaní pomôcť manuál

Herci zažili natáčanie vo väzení
Zdroj: TV Markíza

Aj keď sa lekári snažia zachrániť každého jedného pacienta, v niektorých prípadoch to nie je možné.

Nemocnice na Slovensku potichu kolabujú. Covidové oddelenia sú preplnené a lekári stoja pred dilemou, komu pomôcť a komu už nie. Odborníci hovoria o zdravotníckej katastrofe a pripravujú manuál, ako majú lekári postupovať pri beznádejných prípadoch.

„Sme v situácií zdravotníckej katastrofy, to je niečo, čo sme nezažili. Videli sme to vo filmoch, rôzne horory sú o tom natočené, ale ako keby naši ľudia nerozumeli tomu, že my v takom horore žijeme,“ hovorí lekár a bioetik Ján Glasa o tom, čo sa momentálne deje v našich nemocniciach. Viaceré sú na hranici materiálnej aj ľudskej. Kritické je to v Galante, Michalovciach, Košiciach či Bratislave.

Aj keď sa lekári snažia zachrániť každého jedného pacienta, v niektorých prípadoch to nie je možné.

„Lekári sa budú a možno sa už aj rozhodujú v niektorých nemocniciach, to sa vylúčiť nedá, komu ten ventilátor napríklad z dvoch pacientov, ktorí prídu naraz v jeden moment alebo tesne vedľa seba, poskytnú,“ vysvetlil Ivan Humeník, odborník na lekárske právo.

Aby sa nemocnice nedostali za hranicu, keď už nebudú schopné poskytovať pomoc, kompetentní musia vyriešiť, ako sa postarať o beznádejné prípady.

„Jednoducho sme smrteľní ľudia a nikto tu nebude na tomto svete večne. My, lekári, vieme povedať s dosť vysokou mierou pravdepodobnosti a stále je tam určitý priestor na zázraky, že pacient je v štádiu choroby, keď smeruje k smrti,“ konštatuje prof. Glasa.

Odborníci už pripravujú manuál pre lekárov a zdravotníkov, ako sa zachovať v podobných situáciách. Cieľom je, aby celá ťarcha rozhodnutia neležala na jeho pleciach.

„Tento material má potenciál byť obrovskou pomocou pre lekárov v bojovom poli. My, čo potrebuje urobiť dnes pre lekára, je to, aby sa mohol oprieť o relevantné kritériá, ktoré sú zvážené z lekárskeho, etického aj právneho pohľadu, aby nebol vystavený tomu, že on sám rozhoduje o smrti alebo živote pacienta,“ dodal Humeník.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti