Taliansko takto pred rokom tvrdo zasiahla pandémia koronavírusu, hlásili prvú obeť

Počet nových prípadov nákazy zostáva napriek celému radu obmedzení vysoký.

Kladením vencov, sadením stromov i bohoslužbami si Taliani v nedeľu pripomenuli rok od prvého známeho úmrtia na koronavírusové ochorenie COVID-19 v krajine. Informovala o tom agentúra AP.

Na obete spomínali obyvatelia miest v severnom Taliansku, ktoré patrili k prvým tvrdo zasiahnutým a uzavretým v dôsledku pandémie. V Taliansku zaznamenali doposiaľ viac ako 2,8 milióna nakazených a 95.700 úmrtí, čo je po Británii druhý najvyšší počet obetí v Európe.

Zatiaľ čo prvá vlna pandémie zachvátila prevažne Lombardsko a ďalšie severotalianske regióny, druhá sa od jesene minulého roka prehnala celou krajinou. Počet nových prípadov nákazy zostáva napriek celému radu obmedzení vysoký, píše AP.

Prvý prípad nákazy koronavírusom v Taliansku i celkovo na Západe potvrdili 20. februára 2020 vo večerných hodinách v nemocnici v lombardskom meste Codogno. Išlo o 38-ročného Taliana, ktorý nemal nijaké väzby na Čínu, odkiaľ sa vírus začal šíriť.

Neďaleko kancelárie Červeného kríža v Codogne sa v nedeľu regionálni a mestskí predstavitelia zúčastnili na odhalení pomníka obetiam COVID-19, ktoré si prítomní obyvatelia pripomenuli minútou ticha.

Zmienený pacient z Codogna prežil po tom, ako ho premiestnili do inej nemocnice a strávil niekoľko týždňov napojený na pľúcnu ventiláciu.

Prvú známu obeť COVID-19 v Taliansku však hlásili 21. februára 2020 v mestečku v susednom regióne Benátsko. Išlo o 77-ročného miestneho obyvateľa, pokrývača striech na dôchodku, ktorý rád hral karty.

Na tamojšom spomienkovom podujatí miestni predstavitelia zasadili strom a odhalili pamätnú tabuľu s citátom od talianskeho básnika Uga Foscola: "Človek nikdy nezomrie, ak je niekto, kto si naňho pamätá."

CODOGNO/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Taliansko

Dôležité udalosti