Ako poraziť epidémiu covidu? Český vedec prišiel s originálnym nápadom

Podeľ sa a pomôž.
Zdroj: AP Photo/Andreea Alexandru

Efekt by podľa neho mohol byť významný a menej nákladný než lockdown.

Epidémiu COVID-19 sa napriek pokračujúcim opatreniam nedarí zbrzdiť ani v Česku. Tento týždeň navyše na rôznych verejných miestach prestanú stačiť klasické látkové rúška. Český dátový vedec Petr Ludwig má však nápad, ako vírus poraziť. Podľa neho by štát mal ľudí pozitívne motivovať - ​​a pokojne aj finančne, informuje tn.cz.

„Keby Česi nosili 14 dní mimo domova na 100 percent respirátor podobne, ako ho nosia lekári, šírenie vírusu by sme takmer zastavili a ušetrili by sme desaťtisíce životov a stovky miliárd korún. Druhé riešenie je na 14 dní tvrdý lockdown. Stavím pokojne nohavice, že to rovnako tak ako tak príde, ale poďme skúsiť ešte respirátory," nabáda na facebooku Ludwig, ktorý už v minulosti dokázal pomerne presne odhadnúť priebeh epidémie v Česku.

Ľuďom by vraj dal na výber - ak by sme zvládli všetci 14 dní nosiť všade mimo domu povinne respirátor, vyhli by sme sa za odmenu tvrdému lockdown. Efekt by podľa neho mohol byť významný a menej nákladný než lockdown.

„Ľuďom by som ponúkol odmenu napríklad 10-tisíc korún, ak to dodržia a o túto odmenu by prišli, ak nie. Aj tak to bude lacnejšie ako lockdown," tvrdí dátový vedec. A ide ešte ďalej - podľa neho je žiaduce si stanoviť nejaký spoločný cieľ - napríklad, aby počet nových prípadov spadol denne pod tisícku. A ak sa to podarí, otvoria sa za bezpečných podmienok školy a maloobchody.

„A vôbec by som sa nebál to rozdeliť po krajoch - v kraji, ktorý bude mať pokles najväčší, dostane za odmenu každý 20-tisíc a otvorené krčmy. A v najhoršom kraji zase prídu o bonus všetci," upresňuje myšlienku Ludwig.

„Je to jedno z mála účinných riešení aktuálnej situácie. A každým dňom sa situácia bude zhoršovať a rovnako nás to čaká. Tak čo to raz urobiť chytro?" pýta sa dátový vedec a inžinier.

Respirátory budú v Česku čiastočne povinné od začiatku budúceho týždňa. Minister zdravotníctva Jan Blatný (za ANO) v piatok oznámil, že respirátory, nanorúška či dve chirurgické rúška nasadené cez seba budú povinné na miestach, kde sa koncentruje veľa ľudí - teda napríklad v obchodoch alebo verejnej doprave. Presný zoznam miest má vláda doladiť v pondelok, nové nariadenie potom má začať platiť od polnoci z pondelka na utorok.

PRAHA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.