Najčastejšia chyba, ktorú robíme po kontakte s pozitívnym na COVID-19. Čo musíme urobiť ako prvé?

1601_Greta__Smrtiaca_navnada_16_01_P60_So_20_30__15.mp4
Zdroj: TASR

Prečítajte si, ktoré osoby sa považujú za úzky kontakt.

Po úzkom kontakte s pozitívne testovanou osobou na ochorenie COVID-19 sa treba okamžite izolovať. Otestovať sa dáva až po ôsmich dňoch. Upozornilo na to Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. Informovala o tom hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Na test sa prihlasuje najskôr na ôsmy deň od kontaktu na stránke https://korona.gov.sk/poziadat-o-vysetrenie-na-covid-19. V prípade príznakov možno využiť antigénové testovanie, pri bezpríznakovom priebehu testovanie RT-PCR.

„U ľudí bez príznakov karanténa trvá 14 dní aj v prípade, že podstúpia testovanie s negatívnym výsledkom. V prípade, ak sa u osoby vyskytne akýkoľvek z klinických príznakov ochorenia počas doby 14 dní od posledného kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie, o ukončení karantény rozhoduje všeobecný lekár," pripomenula hovorkyňa. Dodala, že aj miernejšie zdravotné komplikácie je nutné konzultovať s lekárom, aby sa zabránilo zhoršeniu zdravotného stavu pacienta.

Za úzky kontakt sa podľa ministerstva považujú osoby, s ktorými ste strávili dlhší čas v jednej domácnosti či na pracovisku. Ďalej môže ísť o osobu, s ktorou ste boli tvárou v tvár, alebo v blízkosti ktorej ste kašľali a kýchali, prípadne s ktorou ste mali fyzický kontakt kože na kožu. Rovnako ide o človeka, s ktorým ste strávili viac než 15 minút vo vzdialenosti do dvoch metrov alebo osoby, ktoré cestovali s vami v aute či sedeli vo vzdialenosti do dvoch sedadiel v inom dopravnom prostriedku.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Chyby

Dôležité udalosti