Slovensko prehráva boj s koronavírusom. Tieto rebríčky sú toho jasným dôkazom

Máme najvyšší počet hospitalizovaných pacientov na milión obyvateľov.

Epidemiologická situácia sa na Slovensku naďalej zhoršuje. Vo svetových koronových štatistikách sme dosiahli prvenstvo v ďalšom nepriaznivom parametri. Po tom, ako sme sa ocitli na čele v počte úmrtí na milión obyvateľov za posledných sedem dní, máme najhoršie čísla aj v nemocniciach. V prepočte na milión obyvateľov sme dosiahli najvyšší počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 na svete.

Momentálne leží v našich nemocniciach 3 672 pozitívnych, pričom 291 pacientov čaká na potvrdenie ochorenia. S ochorením COVID-19 i podozrením naň je tak dokopy hospitalizovaných 3 963 pacientov, čo je naše nové maximum.

Ako ukazujú údaje zo stránky Our world in data , na vrchol rebríčka v počte hospitalizovaných pacientov na milión obyvateľov sme sa dostali už začiatkom februára.

Prvenstvo v počte hospitalizácií na milión obyvateľov patrilo od začiatku pandémie viacerým krajinám. Dlhé týždne boli v popredí Taliani, nasledovalo Francúzsko či USA. Na začiatku druhej vlny pandémie stúpal počet hospitalizácií v Španielsku či Litve. Neskôr sa situácia rapídne zhoršila v Portugalsku, ktoré sme na čele štatistiky vystriedali práve my.

Priebeh hospitalizácií na COVID-19 v čase môžete sledovať aj v grafe, ktorý spracoval neurológ Vladimír Nosáľ z iniciatívy Veda pomáha. Zdieľali ho aj analytici z Dáta bez pátosu.


Celkovo už máme na Slovensku 6 577 úmrtí, ktorých hlavná príčina bolo ochorenie COVID-19. Ako upozorňujú analytici z iniciatívy Dáta bez pátosu, úmrtí bude ešte výrazne pribúdať.

V údajoch k pondeloku (21.2.) očakávajú počet úmrtí spojených s pandémiou na Slovensku v definícii "na" Covid aj "s" Covidom už vyše 8-tisíc.

Odorníci vysvetľujú aj to, že Slovensko je vo vyhodnocovaní hlavnej príčiny úmrtia pacientov prísnejšie.

„Absolútna väčšina krajín má definíciu voľnejšiu a ráta medzi reportované úmrtia viac ľudí, lebo medzi nich zahŕňa kategóriu "s podozrením" ako Belgicko, "pozitívni za posledných 30 dní" v Škandinávii a podobne. Slovensko reportuje len podmnožinu "na"," priblížili.

BRATISLAVA/rk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti