Sulík je za postupné otváranie prevádzok. Chce, aby rúška v interiéri nahradili respirátory

Túto možnosť navrhne aj na vláde.

Minister hospodárstva Richard Sulík vyzýva na postupné uvoľňovanie opatrení a otváranie obchodov. Líder SaS navrhuje, aby sa do obchodu vstupovalo nie s rúškom, ale s respirátorom.

Taktiež ako jednu z možností vidí to, že by predajcovia pri vstupe ponúkali respirátory za rozumnú cenu, a síce po 50 centov alebo jedno euro. „Samozrejme, dezinfekcia rúk a ostatné náležitosti by zostali ako doteraz," uviedol vicepremiér s dôvetkom, že toto navrhne na vláde.

Na otvorenie potravinárskych aj nepotravinárskych predajní vyzýva aj Zväz obchodu (ZO) SR. Jeho prezident Martin Katriak zároveň vyzval na zrušenie otváracích hodín v obchodoch pre seniorov, pretože sa slabo využívajú.


ÚVZ chápe obavy

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR chápe pri pandémii ochorenia COVID-19 obavy Zväzu obchodu (ZO) SR.

Uviedla to Daša Račková, hovorkyňa ÚVZ SR, v reakcii na pondelňajšiu tlačovú besedu, na ktorej 1. viceprezident ZO SR Pavol Konštiak upozornil, že do predajní môžu chodiť aj ľudia pozitívni na nový koronavírus.

Osobám pozitívnym na COVID-19 podľa Račkovej naďalej dôrazne odporúča zabezpečiť si nákup prostredníctvom rodiny, známych susedov, donášok, či služieb samospráv.

„Využitie tejto výnimky za dodržania prísnych hygienických opatrení nie je pravidlom. Ide o možnosť a slúži pre ľudí v mimoriadnych situáciách, ktorí si nevedia zabezpečiť nevyhnutné životné potreby inak, pričom by boli vystavení porušeniu vyhlášky," upozornila Račková.

„Veríme však, že pri súčasne nastavených hygienických opatreniach, všetky osoby nachádzajúce sa v obchodoch potravín tieto opatrenia striktne dodržiavajú a prevádzky na dodržiavanie opatrení vyzývajú a dohliadajú na to," poznamenala hovorkyňa ÚVZ SR.

Pri samotnom nákupe sa podľa Račkovej nepredpokladá vysoké riziko vystavenia osôb obojstrannému úzkemu kontaktu (menej ako 2 metre po dobu dlhšiu ako 15 minút s komunikačnou interakciou). „Nakupujúci sú navyše pravidelne vyzývaní k dodržiavaniu protiepidemických opatrení. Kontakt s pozitívnou osobou v prípade nákupu potravín sa nepovažuje za úzky kontakt," zdôraznila.

V prevádzke podľa hovorkyne ÚVZ platí napríklad pravidlo jedna osoba na 15 štvorcových metrov, dezinfekcia rúk pri vstupe, časté vetranie, častá dezinfekcia plôch a podobne," povedala.

„Vnímame, že zástancovia i kritici vyhradených hodín pre seniorov majú svoje argumenty. Z nášho pohľadu je práve počas takto vážnej epidemiologickej situácie dobré a dôležité, ak je vyhradený čas pre tých najzraniteľnejších a prosíme ich preto, aby v záujme ochrany ich zdravia využívali vyhradený čas vždy, keď je to možné," dodala Račková ku kritike tzv. seniorských hodín.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Tlačová beseda

Dôležité udalosti