Aj po očkovaní sa do domu seniorov vrátil koronavírus

Kienti, našťastie, majú mierny priebeh ochorenia, bez vážnejších komplikácií.

Hoci sa severovýchod chváli zlepšujúcou sa situáciou, musia sa mať stále na pozore. Po takmer roku od prepuknutia pandémie naplno udrela aj v špecializovanom zariadení pre seniorov. Väčšinu klientov už pritom aj očkovali prvou dávkou.

Všetky prísne opatrenia, vrátane zákazu návštev príbuzných, tam vraj dôkladne dodržiavali. Napriek tomu minulotýždňové testovanie neprinieslo dobré správy. Zo siedmich desiatok klientov vyšlo 20 pozitívnych. „Posledné číslo bolo 24 pozitívnych klientov a ešte plus zamestnanci, tak tým pádom sa zvýši chorobnosť,“ informovala nás Ingrid Senajová z RÚV.

Pozitívne testovaní klienti boli okamžite izolovaní od ostatných a sú pod drobnohľadom personálu, ktorý v tomto zariadení aktuálne aj prespáva. Ich zdravotný stav pribežne konzultujú priebežne s lekármi zo svidníckej nemocnice.

Očkovaniach v zariadeniach pre seniorov nenapreduje práve najrýchlejšie. V zariadení v Stropkove však výjazdový očkovací tím už mali. „Až na jedného pacienta boli všetci zaočkovaní už prvou dávkou vakcíny,“ tvrdí hovorca siete Svet zdravia Tomáš Kráľ.

A práve očkovaniu pripisujú to, ako sa vraj pozitívne testovaní seniori majú. Vďaka tomu je doterajší priebeh ochorenia mierny, bez vážnejších komplikácií.

Okrem klientov sú v tomto špecializovanom centre sociálnych služieb pozitívni aj zamestnanci. Podľa vedenia však situácia s personálom nie je vážna. „Všetci ostatní klienti budú testovaní znova na ôsmy deň po kontakte,“ dodala Senajová.

Až pretestovanie, ale i pravidelné monitorovanie zdravotného stavu pozitívnych ukáže, ako silno koronavírus v tomto zariadení zaútočil.

Domáci veria, že tým klienti v tomto centre nebudú mať vážnejšie problémy a aj situácia v celom okrese sa potom definitívne vyvinie k lepšiemu.

Reportáž spracoval Pavol Sivák.

 

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

STROPKOV/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.