Koalícia chce schváliť núdzový stav, no môže jej to prekaziť nečakaný problém

Záber z videa.
Zdroj: TASR

Uviedol to šéf parlamentu Boris Kollár.

Predĺženie núdzového stavu sa doteraz javilo ako formalita. Naposledy sa však z rady koaličných poslancov ozývali hlasy o tom, že ho už bolo dosť a nezahlasujú zaň.

Ako informujú Hospodárske noviny, pondelková (22.2.) koaličná rada však mala priniesť obrat.

Za kladným stanoviskom koalície má byť presvedčivé zdôvodnenie núdzového stavu, ktoré vypracovali ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) a šéf rezortu práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Podľa citovaného zdroja najviac zabrali argumenty, že bez núdzového stavu by nebolo možné ponechať zákaz vychádzania.

Rovnako tak by nebolo možné prikazovať súkromným nemocniciam reprofilizáciu lôžok, presun zdravotníckej techniky a personálu, ale aj spúšťať zrýchlené verejné obstarávania.

Predseda parlamentu Boris Kollár však v utorok (23.2.) pred stretnutím s prezidentkou Zuzanou Čaputovou naznačil, že v parlamente by ohľadom predĺženia núdzového stavu mohol nastať problém.


Koalícia totiž nemusí mať dostatočnú podporu. „Je vysoká pravdepodobnosť, že nebudeme mať dostatok poslancov. Budeme mať asi problém dať 76 koaličných poslancov. Budeme to naozaj počítať, a keď to vyjde, tak to bude veľmi tesné," povedal s tým, že veľa poslancov je chorých alebo v karanténe. Dodal, že ak poslancov naozaj nebude dosť, budú myslieť vymyslieť „plán B".

Naposledy sa núdzový stav predĺžil 8. februára o ďalších 40 dní, na základe novelizovanej legislatívy však musí toto predĺženie núdzového stavu odobriť aj parlament, a to najneskôr do 20 dní.

Hlas predĺženie núdzového stavu nepodporí

Nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho, ktorí pôsobia v strane Hlas-SD, nepodporia predlžovanie núdzového stavu v pléne Národnej rady (NR) SR.

Uviedol to expremiér a líder strany Pellegrini na utorkovej tlačovej konferencii. Argumentuje slabým zdôvodnením vlády a tým, že ani zákaz vychádzania neprináša očakávaný efekt vzhľadom na situáciu s pandémiou nového koronavírusu.

Dodal, že vláda by sa mala zamerať aj na prevenciu a liečbu pacientov s ochorením COVID-19 ešte predtým, ako sa dostanú do nemocnice.

Pellegrini tvrdí, že núdzový stav je predlžovaný zbytočne. „Neprináša žiaden reálny výsledok. Zdôvodnenie, ktoré máme v NR SR, je veľmi slabé a nepresviedča nás o tom, že núdzový stav je riešením," povedal.

Jediným argumentom vlády je podľa neho potreba zákazu vychádzania, ktorý bez núdzového stavu byť nemôže.

Myslí si, že na boj s koronakrízou, zníženie počtu nakazených a hospitalizovaných by postačoval aj nižší stupeň, teda vyhlásenie mimoriadnej situácie. Aj vtedy môže podľa jeho slov hlavný hygienik vydávať opatrenia.

Opätovne kritizoval premiéra Igora Matoviča (OĽANO) za to, že nepočúval rady odborníkov a teraz ich pozýva na stretnutie. Verí, že mu otvorene povedia svoj názor a požiadajú ho, aby prestal urážať vedcov, ktorí mu radili, čo treba robiť, pričom ich nepočúval a do opatrení vnášal svoj chaos.

Zároveň apeloval na vládu, aby zrýchlila očkovanie najohrozenejších skupín ľudí a aby sa venovala možnej liečbe pacientov s príznakmi ochorenia COVID-19 ešte vo fáze pred nemocnicou. „My to nerobíme a potom sa čudujeme, že máme najviac hospitalizovaných v nemocniciach. V tomto vláda zlyhala," dodal.

V súvislosti so svojím pondelkovým (22. 2.) stretnutím s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou uviedol, že hovorili o politickej situácii v krajine.

Okrem výzvy, ktorú jej adresoval v súvislosti s možnosťou vymenovať úradnícku vládu, prediskutovali aj ďalšie aktuálne otázky. Nechcel však konkretizovať obsah rozhovoru.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.