Štúdia: Až polovica pacientov po prekonaní ťažkého COVID-u má alebo môže mať problémy so srdcom

Predstavitelia koalície
Predstavitelia koalície Zdroj: shutterstoc.com/Alexandros Michailidis

Preukázali to dve štúdie, ktoré je však potrebné doplniť o štúdiu s väčšou vzorkou účastníkov.

Koronavírusom sa infikovalo už vyše 120-miliónov ľudí po celom svete, štvrtina z nich v USA, vyše štyri milióny vo Veľkej Británii a takmer 300-tisíc na Slovensku. Väčšine pacientov sa niekoľko týždňov po prekonaní choroby vrátilo úplné zdravie. Niektorí však pociťujú dlhodobé zdravotné problémy a bojujú s následkami.

Vo Veľkej Británii sa rozhodli bližšie pozrieť na bývalých hospitalizovaných pacientov a vykonali na nich štúdiu, uvádza portál healthline.com. Tá preukázala, že približne 50 percent ľudí má po prekonaní ochorenia COVID-19 problémy so srdcom. U niektorých pretrvávajú aj niekoľko mesiacov po zotavení sa.

O štúdii

V štúdii sa zamerali na hospitalizovaných pacientov v šiestich nemocniciach s ťažkým priebehom ochorenia. Po prepustení z nemocnice im ponúkli MR vyšetrenie srdca. Výsledky sa porovnali s výsledkami z kontrolnej skupiny pacientov, ktorí nemali COVID-19, a z desiatok vyšetrení ďalších zdravých dobrovoľníkov. Vyliečení pacienti mali vysoké hodnoty troponínu v tele. Ide o bielkovinu špecifickú pre srdcový sval, ktorá je súčasťou jeho svalového vlákna.

Prečítajte si aj: V pondelok pribudli takmer dve tisícky prípadov, počet hospitalizovaných prekročil hranicu štyritisíc

„Hodnota troponínu je v podstate zrkadlo miery poškodenia srdcového svalu. Keď počas infarktu srdcový sval zomrie, praskne alebo je zapálený, uvoľní sa do tela enzým nazývaný troponín," vysvetľuje kardiológ Andrew Freeman. Keď príde pacient do nemocnice na pohotovosť s bolesťou hrudníka, personál nemocnice často vyšetrí jeho hladinu troponínu, aby vedeli, či nedošlo k infarktu alebo poškodeniu srdcového svalu.

„Zvýšenú hladinu troponínu sme zaznamenali aj u pacientov s COVID-19. Je ťažké odhaliť, ako sa srdce môže poškodiť. Ale snímky MR nám umožňujú presnejšie diagnostikovať problém a efektívnejšie zamerať liečbu," uviedla Marianna Fontana, vedúca výskumná pracovníčka štúdie a profesorka kardiológie.

Ohrození sú aj pacienti s miernou koronou

Aj v minulosti sa už uskutočnila podobná štúdia, tá preukázala poškodenie srdca aj u pacientov, ktorí prekonali mierny koronavírus. Zverejnili ju v júli minulého roku v laboratóriu JAMA Cardiology. Vedci vtedy použili v štúdii srdcovú magnetickú rezonanciu a vyšetrili srdcia zotavenej stovky nemeckých občanov. Problémy so srdcom vykazovalo 78 z nich, pričom 60 malo trvalý zápal srdcového svalu. Závažnosť stavu závisela od viacerých faktorov.

Prečítajte si ja: Koalícia chce schváliť núdzový stav, no môže jej to prekaziť nečakaný problém

Chronické ochorenia a zjazvenie tkaniva

Nie je jednoduché urobiť podobnú štúdiu. Väčšina hospitalizovaných pacientov s COVID-19 má totiž chronické zdravotné ochorenie, ktoré často súvisia aj so srdcom. Podľa Fontany, tam patria choroby ako cukrovka, zvýšený krvný tlak či obezita.

Účastníkom štúdie zistili okrem prítomnosti troponínu aj zjazvenie, poranenie srdcového tkaniva. Zo zápalu pochádzala u 39 pacientov a z ischemickej choroby srdca vrátane infarktu u 32 pacientov, z oboch prípadov u 9 pacientov. Dvanásť účastníkov malo pokračujúci zápal srdca. Podľa kardiologičky je potrebné ďalšie úsilie, štúdia a preskúmanie pacientov.

S ďalšou štúdiou súhlasí aj Michaela Goyfmana, riaditeľka klinickej kardiológie. Tiež zistila, že COVID-19 spôsobuje väčšie poškodenie srdca, otázkou je či väčšie ako iné infekcie.

„Vírusové infekcie môžu vo všeobecnosti spôsobiť zápal srdca, a keďže COVID je vírusová infekcia, môže ho spôsobiť tiež. Musíme zistiť, či je miera podobná ako pri iných infekciách alebo nie," uviedla.

Aj podľa kardiológa Freemana bol počet účastníkov štúdie príliš malý na to, aby poskytol jasný obraz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti