Na východe v osadách potvrdili britskú mutáciu, do Bambusiek v Martine zavolali vojakov

Ellie Goulding
Zdroj: TV Markíza

V lokalite majú ľudia dostatok pitnej vody, drevo na kúrenie a prístup k potravinám.

Viac ako 100 pozitívnych z týždňa na týždeň. Takýto nárast majú v okrese Vranov nad Topľou. V tamojších osadách potvrdili britskú mutáciu koronavírusu a hrozí, že ich uzatvoria.

Zlá je aj situácia v martinskej lokalite Bambusky, ochorenie COVID-19 má 116 jej obyvateľov, čo je 30-percentná pozitivita. Obe miesta navštívili naši reportéri Vladimír Bučko a Marian Lechan.

Osadu v Sačurove po viac ako 20 dňoch prestanú vojaci strážiť. V nedeľu ich testovali po tretí raz. Prišlo 175 osadníkov, pozitívny test mali traja. Odstránia aj zátarasy. O zrušení izolácie rozhodol na základe výsledkov z testovania krízový štáb.

Zdroj: Vladimír Bučko

Počty pozitívnych narastajú v obci Poša, a preto tam hygienici nariadili ďalšie testovanie. Zo 115 testovaných bolo 15 ľudí pozitívnych. Domy s pozitívnymi dali do izolácie a v stredu (24. 2.) rozhodne krízový štáb, či uzatvoria celú osadu.

V oboch osadách potvrdili výskyt britského kmeňa koronavírusu. Aj ten, podľa hygienikov, prispel k nárastu pozitívnych, svoje zohráva aj nedodržiavanie protipandemických opatrení. Obciam s pozitivitou nad percento preto navrhnú, aby znížili pohyb ľudí.


Až 30-percentá je pozitivita u obyvateľov rómskej osady Bambusky v Martine, kde povolali profesionálnych vojakov. Lokálna pandémia tam prepukla nesmierne rýchlo a čísla infikovaných za týždeň dramaticky poskočil.

Po utorku (23. 2.) sa tam začína prísny režim, obyvatelia sa najbližšie týždne nedostanú dnu ani von. Regionálny hygienik Tibor Záborský odhaduje, že chorá je asi tretinu obyvateľov.

Všetci nakazení z osady buď nemajú nijaké príznaky, alebo majú len ľahký priebeh COVID-u. Kompetentní hovoria až o piatich týždňoch. Avšak pri predpoklade nie dobrého dodržiavania epidemiologických opatrení sa tento termín môže výrazne predĺžiť. V lokalite majú ľudia dostatok pitnej vody, drevo na kúrenie a prístup k potravinám.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

SAČUROV, MARTIN/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.