Kedy sa skončí pandémia? Odborníci sa nedokážu zhodnúť. Toto sú najčastejšie spomínané termíny

Etna chrlí lávu
Etna chrlí lávu Zdroj: shutterstock/Adam Radosavljevic

Najväčšou neznámou sú mutácie - najmä tá juhoafrická, ktorá dokáže obchádzať protilátky.

Kedy sa skončí pandémia? Odpovedať na otázku, ktorú si kladie celý svet, je takmer neriešiteľná úloha. Odborníci sú v prognózach nejednotní, ale každému je jasné, že koniec pandémie súvisí s očkovaním. Problém je však v tom, že neprebieha všade rovnakým tempom.

Zrejme najoptimistickejší scenár, ktorý sa týka najmä Spojených štátov, predostrel profesor z Univerzity Johna Hopkinsa Marty Makary. V rozhovore pre denník Wall Street Journal uviedol, že vírus by mohol zmiznúť už v apríli. Oveľa horšiu prognózu načrtla agentúra Bloomberg, podľa ktorej by sa niektoré krajiny mohli zbaviť koronavírusu do 7 rokov.

Vychádza však z predpokladu, že súčasné tempo vakcinácie sa nezmení. To, že je vakcinácia účinná, ukazujú údaje z Izraela, v ktorom dostalo prvú dávku vakcíny už 87 percent obyvateľstva.

Kolektívna imunita

Profesor Makary sa však nespolieha iba na účinnosť vakcín, ktoré už dostalo 15 percent Američanov. Domnieva sa, že skutočný počet nakazených v USA je až šesťkrát vyšší, než uvádzaných 28 miliónov potvrdených prípadov. Keď zrátal zaočkovaných s tými, ktorí už vírus podľa jeho odhadov prekonali, dospel k názoru, že Spojené štáty už dosiahli kolektívnu imunitu.

Kolektívna imunita je však zradná, zatiaľ nie je jasné, ako dlho protilátky poskytujú ochranu pred opakovaným nakazením ľuďom, ktorí už COVID-19 prekonali. Najväčšou neznámou sú mutácie - najmä tá juhoafrická, ktorá dokáže obchádzať protilátky. Nakazili sa ňou aj ľudia, ktorí už raz COVID prekonali. Makary si napriek tomu myslí, že kolektívna imunita je na dosah a zaberie aj proti mutáciám.

„Trvalý a rýchly pokles nových prípadov nákazy, ktorý pozorujeme od 8. januára sa dá vysvetliť iba prirodzenou imunitou. Ľudia sa počas sviatko nesprávali zodpovednejšie. Američania na Vianoce cestovali viac než kedykoľvek predtým od marca 2020. Rýchly pokles sa nedá vysvetliť ani vakcináciou. Kolektívna imunita je nevyhnutný dôsledok širenia vírusu a očkovania," myslí si Makary.

Iný názor majú odborníci z amerických Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), ktorí tvrdia, že v USA zatiaľ nezaočkovali dostatočný počet ľudí, aby mohla zapôsobiť kolektívna imunita. Pokles nových prípadov pripisujú skôr obmedzenie cestovania a fakt, že počas sviatkov sa nestretávali väčšie skupiny ľudí.

Poradca Bieleho domu Anthony Fauci patrí skôr medzi optimistov a domnieva sa, že život v USA by sa mohol vrátiť do normálu po konci leta. Opatrnejšiu prognózu minulý týždeň spomenul prezident Joe Biden, podľa ktorého by sa mohlo šírenie vírusu úplne zastaviť do Vianoc.

Očkovanie by mohlo trvať roky

Agentúra Bloomberg sa pokúsila vypočítať, kedy by sa mohol vrátiť život do normálnych koľají v jednotlivých krajinách. Vychádzal pri tom zo súčasného tempa očkovania a z predpokladu, že šírenie vírusu sa zastaví, keď bude zaočkovaných dvomi dávkami vakcíny 75 percent obyvateľstva.

V USA by sa podľa výpočtov mohla pandémia skončiť na začiatku budúceho roka. V niektorých krajinách, kde je tempo očkovania výrazne pomalšie, by to mohlo trvať 7 až 10 rokov. Najrýchlejšie by sa mohli vírusu zbaviť najrýchlejšie očkujúce krajiny ako Izrael a Veľká Británia, ktoré by to mohli zvládnuť do roka.

Na Slovensku by to mohlo trvať 3 a po roka, v Česku 4 roky a najlepšie z našich susedov na tom je Maďarsko, ktoré by sa mohlo úplne zbaviť vírusu do dvoch rokov.

WASHINGTON/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti