Slovensko si chce požičať vakcíny zo zahraničia, potvrdil to premiér Matovič

Zastavili sme na týždeň očkovanie, máme nedostatok vakcín.

Slovensko zháňa vakcíny. Potrebujeme ich na preklenutie obdobia s veľmi nízkymi dodávkami. Rokovanie s krajinami Európskej únie potvrdil premiér Igor Matovič na facebooku.

„Minulý týždeň som strávil aj v komunikácii s predsedníčkou Európskej komisie, Uršulou von der Leyen. Kvôli vakcínam. Na základe toho spustila Komisia tzv. SOS mechanizmus k zapožičaniu vakcín na preklenutie obdobia s veľmi nízkymi dodávkami. Odvtedy komunikujeme s členskými krajinami na viacerých úrovniach, vrátane lídrov," píše premiér.

Matovič zároveň informuje, že okrem vakcín rokuje aj o inej pomoci.

„Od kancelárky som včera dostal ponuku na prevoz pacientov do Nemecka, ktorú riešime. Pomohlo tak za posledný rok už mnohým krajinám EÚ. Dnes poobede ma čaká aj videosamit lídrov. Budeme opäť riešiť vývoj pandémie aj vakcíny, aby bol 2. kvartál v ich dodávkach čo najviac bezproblémový," dodáva Matovič.

Na týždeň sme zastavili očkovanie proti koronavírusu prvou dávkou

Ministerstvo zdravotníctva na týždeň zastavilo očkovanie prvou dávkou vakcíny proti koronavírusu. Obmedzenie súvisí s aktuálnym množstvom vakcín. Nemocnice majú podávať len druhú dávku. Obmedzenie sa netýka domovov sociálnych služieb, ale ani učiteľov a pedagogických pracovníkov do 55 rokov.

Rezort zdravotníctva vysvetlil, že nejde o zákaz očkovania, ale o pozastavenie termínov pre doteraz neočkovaných ľudí. „Tento postup sme nastavili v dôsledku množstva vakcín, ktoré sú v tejto chvíli na Slovensku k dispozícii,“ konštatovala Jana Pôbišová z komunikačného oddelenia ministerstva.

Ľudia pracujúci v školstve dostávajú vakcínu AstraZeneca a rezort zdravotníctva na víkend v spolupráci s ministerstvom školstva zabezpečil 27-tisíc termínov. Stanovené termíny pre prvú a druhú dávku platia aj v prípade DSS.

K strede (24. 2.) je u nás zaočkovaných 263 zariadení nahlásených ministerstvom práce. Na budúci týždeň je pre preočkovanie a zariadenia DSS určených 45-tisíc dávok.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.