Ktorá krajina má aktuálne najprísnejší lockdown? Slovensko patrí skôr k priemeru Európy

Vedci z Oxfordskej univerzity vytvorili index, ktorý na stupnici od 0 do 100 vyjadruje tvrdosť opatrení.

Zatiaľ čo počas prvej vlny pandémie koronavírusu boli reakcie vlád jednotlivých štátov viac-menej rovnaké a líšili sa najmä v načasovaní, na jeseň a na začiatku tohto roka sme už mohli vidieť viacero odlišností. Vedci z Oxfordskej univerzity vytvorili index, ktorý na stupnici od 0 do 100 vyjadruje tvrdosť opatrení v jednotlivých štátoch, pričom 0 znamená žiadne opatrenia a 100 tie najprísnejšie možné.

Na vytvorenie Indexu použili 19 indikátorov, ktoré zohľadňujú kroky vlád v rôznych oblastiach. Osem z nich sa týka priamych obmedzení, ako je zatvorenie škôl či zákaz vychádzania. Štyri súvisia s ekonomickými faktormi, ako finančné kompenzácie, prípadne príjem pomoci zo zahraničia. Posledných 7 indikátorov sa týka zdravotníckych opatrení, medzi ktoré patrí nosenie rúšok, vakcinácia či testovanie.

Krajinou s najprísnejšími opatreniami je v súčasnosti Kuba s indexom 90,74. Za ostrovným štátom nasleduje Eritrea (89,81), Írsko (87,96), Honduras (87,96), Libanon (87,04) a Veľká Británia (86,11).

Zdroj: Our World In Data

Slovensko má rovnaký index ako Poľsko

Hodnota indexu pre Slovensko bola k 20. februáru 71,3, rovnako ako susedné Poľsko. O niečo prísnejšie opatrenia mala podľa údajov k 17. februáru Česká republika a k 20.2. Maďarsko (72,2). Spomedzi krajín, ktoré majú spoločné hranice so Slovenskom, najvyššie číslo vyšlo v indexe Rakúsku (77,8 k 22. februáru).

Autori indexu upozorňujú, že prísnosť opatrení automaticky neznamená lepšie čísla, čo sa týka počtu nakazených a obetí koronavírusu. O tom, že načasovanie opatrení a dôslednosť pri ich dodržiavaní sú dôležitejšie, svedčia napríklad údaje z Austrálie, ktorá sprísňuje opatrenia v jednotlivých regiónoch podľa potreby takmer okamžite.

BRATISLAVA/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.