Počet úmrtí na COVID klesá, no umelú pľúcnu ventiláciu neprežije tretina štyridsiatnikov

Štátni analytici ukázali podrobné štatistiky z nemocníc.

Priemerný denný počet úmrtí na ochorenie COVID-19 na Slovensku konečne klesá. Analytici z projektu Dáta bez pátosu vypočítali, že priemerný denný počet úmrtí na COVID za posledných 14 dní je 99. Týždeň predtým to bolo 108 úmrtí denne, predchádzajúci týždeň 107, pred 21 dňami 104 úmrtí a pred 28 dňami 101 úmrtí denne.

Analytici to považujú za zlomenú krivku a dodávajú, že oproti obdobiu, keď u nás denne zomieralo najviac ľudí, už zaznamenávame pokles o 12 úmrtí denne. Zároveň dodávajú, že tri dni po sebe klesá aj počet hospitalizácií.

Od 22. februára, kedy sme zaznamenali až 4 017 hospitalizácii ich počet postupne klesá. O deň neskôr bolo v nemocniciach 3 936 ľudí a 24. februára toto číslo kleslo na 3 873. Dňa 26.2. počet pacientov znova stúpol na 3915.

Štát ukázal dáta z nemocníc

Inštitút zdravotných analýz zverejnil podrobné štatistiky o hospitalizovaných pacientoch v slovenských nemocniciach.

Analytici uvádzajú, že zo všetkých pacientov ležiacich na umelej pľúcnej ventilácii neprežije 53 percent. Ich šanca na vyzdravenie klesá s narastajúcim vekom. Vo vekovej kategórii nad 90 rokov zomrelo až 74 percent z pacientov potrebujúcich ventiláciu. Zomierajú ale aj mladší. Umelú pľúcnu ventiláciu neprežila viac ako tretina štyridsiatnikov.

V nemocniciach zomierajú aj ľudia na jednotkách intenzívnej starostlivosti bez umelej pľúcnej ventilácie. Z hospitalizovaných pacientov na JIS zomrelo pre COVID 48 percent. Zaznamenali dokonca aj úmrtia detí do desiatich rokov.

Analytici ďalej približujú, že najčastejšie končia v nemocniciach ľudia nad 60 rokov. Hospitalizovaný bol už aj pacient, ktorý nemal ani rok a najstarší pacient mal 101 rokov.  Z hospitalizovaných pacientov takmer 8 percent končí na JIS a 9 percent na umelej pľúcnej ventilácii. Ochoreniu počas hospitalizácie podľahne 23 percent všetkých pacientov.

Rôznorodá je aj dĺžka hospitalizácie. Najkratšia hospitalizácia trvala jeden deň, najdlhšia až 61 dní. Mediánová dĺžka hospitalizácie je desať dní.

Analytici poukazujú aj na rozdiely medzi prvou a druhou vlnou. Kým v prvej strávil v nemocnici pacient nad 50 rokov v priemere 10 až 15 dní, v súčasnosti tam ostáva na menej ako 10 dní.

Inštitút zdravotných analýz zverejnil štatistiky krátko po tom, čo nedostatok dát kritizoval matematik Richard Kollár na stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti