Za tri týždne zaočkovali tri milióny ľudí. Táto krajina je vzorom pre zvyšok sveta

V Latinskej Amerike sa stala nedostihnuteľným lídrom.

Neuveriteľný úspech. Zdravotníci v Čile za tri týždne zaočkovali až tri milióny ľudí. Ako uviedol portál english.elpais.com, prvú dávku tak dostalo už 16 percent obyvateľov.

Čile je v očkovaní v prepočte na obyvateľov pred všetkými európskymi krajinami s výnimkou Veľkej Británie a dobieha USA. V Latinskej Amerike je nedostihnuteľným lídrom.

Dnes majú zaočkovaných viac ako tri milióny ľudí z celkovej populácie 19 miliónov obyvateľov. Ako to dokázali?

Do pár týždňov by mala byť v EÚ k dispozícii ďalšia vakcína. Vkladajú sa do nej veľké nádeje

Za týmto úspechom je rýchle jednanie s viacerými laboratóriami vyvíjajúcimi očkovaciu látku proti novému koronavírusu. Prispela k tomu aj vysoká úroveň zdravotníctva a prezieravosť prezidenta Sebastiána Piñera.

V porovnaní s okolitými krajinami je Čile s prehľadom na prvom mieste. Argentína zaočkovala zatiaľ 1,65 percenta obyvateľstva, Brazília 3,43 a Mexiko 1,4 percenta. Napríklad Spojené štáty americké, ktoré očkujú už od konca roka 2020, majú úspešnosť 19,44 percenta.

Čile sa stalo globálnym príkladom pre ostatné krajiny. V krajine majú vybudovaných už okolo 1 300 očkovacích centier. Majú k dispozícii vakcíny od viacerých spoločností, napríklad Pfizer/BioNTech, čínsku Sinovac, objednávky sú aj u AstraZeneca a novej Johnson & Johnson. Krajina v súčasnosti vybavuje aj ruský Sputnik V či čínsku CanSino.

Čile eviduje od vypuknutia pandémie vyše 812-tisíc nakazených a 20-tisíc úmrtí na koronavírus.

SANTIAGO/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.