Vakcína od AstraZenecy vykazuje vyššiu účinnosť ako tá od Pfizeru

Nina (Karinka Qayumová)
Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

Vakcína má pritom medzi ľuďmi zlú reputáciu kvôli vedľajším účinkom.

Vakcína od spoločnosti AstraZeneca preukázala vysokú účinnosť už po prvej dávke. Vyznačuje sa tiež výraznejšou odpoveďou organizmu po jej podaní. Z medicínskeho hľadiska je to znakom, že organizmus na vakcínu zareagoval. Ukazuje to nová štúdia Edinburskej univerzity a Škótskeho úradu verejného zdravotníctva.

Podľa štúdie počet ľudí, ktorí potrebovali štyri týždne po zaočkovaní vakcínou od AstraZenecy hospitalizáciu, klesol o 94 percent. Dokonca tak prekonala aj vakcínu od firmy Pfizer, po aplikovaní ktorej klesol počet nových pacientov o 85 percent.

Vakcína od AstraZenecy má pri tom horšiu reputáciu medzi ľuďmi práve kvôli jej silnejšími reakciami, ktoré v tele vyvoláva. Ministerstvo zdravotníctva vysvetľuje, že ide len o reakciu imunitného systému.

Viacej hlásení o vedľajších účinkoch eviduje aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Kým pri vakcíne Moderna bolo len 17 hlásení pri aplikácii 20 947 dávok, tak pri AstreZeneca to bolo 536 hlásení pri aplikácii 33 446. U vakcíny Pfizer bolo 965 hlásení z 365 182 aplikovaných vakcín.

Čítajte tiež: Izarel sa zhlboka nadýchol. Prečítajte si, ako vyzerá život v krajine, ktorá kraľuje očkovaniu

„Najčastejšími hlásenými vedľajšími účinkami je zvýšená teplota, bolesť hlavy, pocit choroby alebo bolesť v mieste vpichu, ktoré po 1-2 dňoch pominú. Tieto vedľajšie účinky sú znakom toho, že vakcína funguje a netreba sa ich obávať. Na zníženie teploty či na zmiernenie bolesti sa odporúča užiť niektorý z voľnopredajných liekov (napr. s obsahom ibuprofénu, paracetamolu, kyseliny acetylsalicylovej). Po očkovaní sa odporúča oddychový režim, vyhýbanie sa fyzickej aktivite a dostatočný príjem tekutín bez obsahu alkoholu. Prípadná alergická reakcia sa zvyčajne dostaví krátko po podaní vakcíny, preto je potrebné zotrvať po každom očkovaní približne 15 minút v zdravotníckom zariadení,“ informuje rezort zdravotníctva.

Vakcínu od AstraZenecy dostávajú v týchto dňoch učitelia do 55 rokov. Slovensko hlási doposiaľ 297 496 zaočkovaných ľudí.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti