Pravidelné testovanie antigénovými testami môže prispievať k zvyšovaniu nakazených

Screenshot_4.png
Zdroj: TASR

Otázne je, či by nebolo lepšie testovanie podľa COVID automatu zrušiť.

Mobilita obyvateľstva sa zvyšuje a prispieva k tomu aj povinnosť obnovovať si antigénové testy na koronavírus. Odborníci upozorňujú, že s tým môžu súvisieť aj neklesajúce čísla novonakazených.

Otázne je, či by nebolo lepšie testovanie podľa COVID automatu zrušiť. Viaceré mestá a obce sa už samy rozhodli, že testovať tento víkend nebudú.

Päť mesiacov máme na Slovensku núdzový stav so zákazom vychádzania a už takmer rok vyhlásenú mimoriadnu situáciu a výsledok? „Štrnásťdenná incidencia nám mierne stúpa. Hospitalizovaní nám, žiaľ, pozvoľne neustále rastú. Vývoj počtu potvrdených prípadov sa mierne zhoršuje,“ konštatoval šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí.

Rastie nám aj mobilita obyvateľstva. K zvýšenému pohybu ľudí prispieva aj testovanie každých sedem dní. Na riziko možnej nákazy práve na odberných miestach upozorňujú odborníci a potvrdzuje to aj viacero nových prípadov a nepáči sa to ani prezidentke.

Podľa hlavného hygienika Jána Mikasa sa úplne nedá vylúčiť, že sa ľudia môžu nakaziť na testovaní. Prezidentka Zuzana Čaputová apelovala na to, aby zvážil tento typ hromadného testovania.

Pričom aj sám Krajčí upozornil, že negatívny výsledok antigénového testu neznamená, že nemôžete byť nakazený. „Môže znamenať na 50 percent, že nemusíte byť vysoko infekčný. V každom prípade by sa malo o negativite hovoriť skôr ako o nejasnom výsledku,“ povedal.

Odborníci spolu s ministrom zdravotníctva aj premiérom rokujú už takmer týždeň. V hre je aj možné zrušenie pravidelného testovania, keďže predstavuje isté riziko. Tento víkend to však určite nebude.

„My ako odborníci sme určite diskutovali, či mobilita na testovanie alebo možno aj očkovanie nemôže priniesť zvýšenie rizika. Akákoľvek mobilita môže byť spojená s vyšším rizikom dovlečenia nákazy, zvlášť v hromadných dopravných prostriedkoch,“ zdôraznil infektológ Pavol Jarčuška.

Prečítajte si aj: Počet čiernych okresov sa zvýšil, červených ubudlo

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová nám povedala, že diskutujú o rôznych opatreniach a v nadväznosti na to budú informovať o komplexnom výsledku. „Nebudem dopredu špecifikovať, až následne komplexný záver, aby verejnosť mala finálnu jednotnú informáciu a ľudia neboli z tých opatrení zmätení,“ doplnila.

Aj tento víkend pribudli mestá a obce, ktoré už masové testovanie nebudú organizovať. Napríklad niektorí starostovia a primátori z okresu Malacky. Za najväčší problém považujú zháňanie ochranných pomôcok a zdravotníckeho personálu na testovanie.

„To sú zdravotné sestry, ktoré sú v obci. Keď to robia päť týždňov po sebe, tak už toho aj ony majú dosť. Povedali, že asi nepôjdu, lebo sú unavené. To sú sestričky, ktoré robia nočné a celodenné služby,“ dodal predseda Klubu primátorov a starostov okresu Malacky Boris Soukup.

V týchto prípadoch im neostane nič iné, len sa dať otestovať v štátom zriadených mobilných odberových miestach.

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti