Považskobystrická radnica pomohla nemocnici, z vlastných peňazí kúpila prístroje

Cesty a chodníky podľa primátora počkajú.

Pribúdajú im najmä mladí pacienti. Na covidových oddeleniach v nemocnici v Považskej Bystrici je zlá situácia a radnica sa rozhodla sa pomôcť. Z mestských peňazí nakúpili dýchacie prístroje. Cesty a chodníky podľa primátora počkajú.

Situácia v považskobystrickej nemocnici sa za posledný týždeň radikálne zhoršila. Kým minulú sobotu (20. 2.) mali na covidových oddeleniach hospitalizovaných 108 pacientov, teraz je ich už 129.

Pribúdajú najmä mladšie ročníky. „Momentálne už približne 50 percent pacientov sú v produktívnom veku, teda ľudia medzi 35. a 65. rokom života. Majú veľmi vážne problémy s dýchaním a veľká väčšina potrebuje kyslíkovú podporu,“ hovorí riaditeľ nemocnice Igor Steiner.

Rozhodlo sa pomôcť mesto. Kúpili im dva prístroje za 52-tisíc eur. „Ani jeden stratený ľudský život nestojí za to, aby sme šetrili alebo sme nemuseli odložiť kultúrno-športové podujatie či opravu chodníka,“ zdôraznil primátor Považskej Bystrice Karol Janas.

Prístroje slúžia na umelú pľúcnu ventiláciu, ale dokážu pomáhať aj pacientom, ktorý potrebujú len podporu dýchania.

V nemocnici mali osem pľúcnych ventilátorov, ktoré boli dlhodobo obsadené, za posledné obdobie takmer stále. Nemocnica o pomoc požiadala aj štát, ale mesto bolo podľa Steinera promptnejšie a k situácii pristúpilo omnoho aktívnejšie.

Keď však prídu, určite využijú aj tie štátne. No teraz potrebovali riešiť kritickú situáciu.

Reportáž pripravila Veronika Tesáková.

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

POVAŽSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Pacienti

Dôležité udalosti