Takto by mali vyzerať opatrenia, ktoré navrhujú odborníci. Schváliť ich musí ešte vláda

Očkovanie v prvom veľkokapacitnom krajskom očkovacom centre v Košiciach.
Zdroj: TASR

Dodržiavanie opatrení by mali kontrolovať aj vojaci.

Premiér Igor Matovič aj s predstaviteľmi koaličných strán už štyri dni rokuje s odborníkmi o tom, ako zlepšiť situáciu v krajine. Slovensko sa napriek tvrdému lockdownu už dva mesiace trápi s preplnenými nemocnicami a vysokými počtami úmrtí na COVID-19.

Podľa odborníkov sa u nás rozšíril nebezpečný britský variant a hrozí zavlečenie juhoafrického, resp. iných variantov. Zvyšuje sa úmrtnosť, predlžujú hospitalizácie, ťažká forma choroby postihuje aj mladšie ročníky. Popritom však narastá mobilita, existujúce opatrenia sa nedodržiavajú v dostatočnej miere a zvyšuje sa pandemická únava. Je preto nevyhnutné zastaviť tento zlý epidemický vývoj pomocou nových opatrení, efektívnejšej kontroly a zavedenia kompenzácií na uľahčenie ich dodržiavania.

Cieľom je v priebehu nasledujúcich 3 týždňov (od 1. 3. do 21. 3. 2021) znížiť mobilitu, spomaliť šírenie infekcie, zamedziť import nových variantov vírusu z rizikových krajín a zredukovať nárast hospitalizácií. V prípade, že sa do 21. 3. 2021 nedosiahne žiadaný efekt, treba sa pripraviť na zavedenie tvrdého obmedzenia pohybu, zastavenie výroby a uzavretie krajiny. Je potrebné zmierniť pandemickú únavu zlepšením podmienok pre ľudí dodržujúcich protiepidemické opatrenia a znížiť záťaž nemocníc zlepšením prednemocničnej starostlivosti.

Čo by sa malo zmeniť

Prinášame vám súhrn opatrení, ktoré by mali spomaliť šírenie koronavírusu na Slovensku. Ide o návrh, schváliť ho ešte musí vláda.

Zlepšiť dodržiavanie opatrení. Zaviesť COVID-príplatok motivujúci dodržanie karantény pre všetkých členov domácnosti, zintenzívniť kontroly dodržiavania karantény, zaviesť e-karanténu, vyžadovať striktné dodržiavanie minimálnej plochy 15 m2 na jedného zákazníka v predajni, prísnejšie kontroly a pokuty.

Zlepšiť prednemocničnú starostlivosť o pacientov s ochorením COVID-19. Pre pozitívne testované osoby pripraviť odporúčania na domácu liečbu, pre všeobecných lekárov pripraviť štandardný postup s metodikou manažmentu pacienta, umožniť bezodkladné nahlásenie sa pozitívne testovaných osôb všeobecnému lekárovi, zaviesť kontrolu nahlásenia pozitívneho pacienta u všeobecného lekára, podporiť klinické skúšanie nových liečebných postupov, liečiv a vakcín na Slovensku, urýchlene obstarať terapeutické monoklonové protilátky na výrazné zníženie rizika hospitalizácie.

Zvýšiť osobnú ochranu pred infekciou. Zaviesť povinnosť nosiť FFP2 respirátor od 8. marca 2021 v obchodných prevádzkach a MHD a od 15. marca 2021 vo všetkých interiéroch, umožniť nakupovanie v hodinách vyhradených pre dôchodcov aj zdravotne postihnutým osobám a ich sprievodu, na základe preukazu ZŤP a preukazu asistenta.

Výrazné obmedzenie mobility. Vytvoriť kritériá pre bazálny chod organizácií, podnikov a firiem pre prípad úplného uzatvorenia, zaviesť povinnosť pri ceste na nevyhnutný výkon práce sa preukázať potvrdením od zamestnávateľa s určením pracovnej doby a miesta výkonu práce, zachovať možnosť predškolskej a školskej dochádzky 1. stupňa pre deti zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce.

Zlepšenie bezpečnosti prostredia na pracoviskách. Umožniť samotestovanie zamestnancov a žiakov škôl 2x do týždňa, distribuovať testy na samotestovanie do domácností, pozitívne výsledky overovať PCR testom.

Obmedzenie mobility úpravou výnimiek. Zrušiť výnimku, ktorá povoľuje COVID-pozitívnym osobám vychádzať z domu na akýkoľvek účel (vrátane vstupu do predajní), okrem odôvodnenej návštevy lekára a lekárne, zrušiť výnimku na vychádzku do prírody mimo okresu, obmedziť platnosť všetkých výnimiek zo zákazu vychádzania na čas od 5:00 do 20:00, v čase od 20:00 do 01:00 zachovať zákaz vychádzania len s výnimkou cesty na nevyhnutný výkon práce a na nevyhnutné lekárske ošetrenie.

Sprísnenie hraničného režimu. Sprísniť kontroly prechodu štátnych hraníc a registrácie v aplikácii e-hranica, zaviesť podmienku 72 h negatívneho testu pre vstup na Slovensko pre pendlerov zo susedných krajín, po zavedení e-karantény zaviesť možnosť výberu medzi domácou a štátnou karanténou.

Tlačovú konferenciu premiéra Igora Matoviča s odborníkmi, na ktorej predstaví nové opatrenia, vám prinesieme naživo.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Odborníci

Dôležité udalosti