Koľko obetí si ešte COVID-19 vyžiada na Slovensku? Tu je odhad matematika Kollára

Voyo_MMA_KSW_58_Sobota_20_00_.mp4
Zdroj: TASR

Ten aj naznačil, ako bude vyzerať rok 2021.

Podľa matematika Richarda Kollára situácia na Slovensku, čo sa týka počtu infikovaných, sa výrazne nezhoršuje. Čo sa však zhoršuje, to je priebeh choroby. Vírus je agresívnejší a v nemocniciach skončí s ťažkým priebehom choroby čoraz viac infikovaných. Uviedol to v rozhovore pre portál sme.sk.

„Musíme teda znižovať počty infikovaných. Napríklad tým, že zavedieme štátnu karanténu. Lebo čo má robiť človek, ktorý sa nakazí a žije v byte s ďalšími piatimi či siedmimi členmi rodiny? Ak zostane, tak nakazí aj ich. Štát by mu mal preto zaplatiť napríklad hotel, alebo niečo iné," povedal Kollár v rozhovore pre sme.sk.

A prečo máme také preplnené nemocnice? Choroba COVID-19 totiž čoraz častejšie útočí na mladšie ročníky, ktoré majú odolnejší organizmus a chorobe dlhšie vzdorujú.

Podľa Kollára bude čoraz viac ľudí zomierať mimo nemocníc, pretože sa do nich pre obsadenosť vôbec neodstanú. Zomrú teda doma, alebo v DSS-kách. A koľko obetí si COVID-19 ešte na Slovensku vyžiada? „Celkovo vyše desaťtisíc. A to je ešte optimistické číslo. To hovoríme o registrovaných úmrtiach," odhadol matematik. Úmrtí, ktoré nepriamo spôsobil COVID, môžu byť podľa Kollára desaťtisíce.

Matematik Kollár: Sme v dátovom pekle. Ani nevieme, ako na tom sme

Kollár si tiež myslí, že v najbližších týždňoch bude dôležité, ako sa Európe, ale aj Slovensku podarí uzavrieť hranice, aby sa k nám nedostali nové varianty koronavírusu či už z Južnej Afriky, alebo Ameriky. Tie totiž môžu spôsobiť nové vlny pandémie. „Ak sa nám to podarí, jar by mohla byť pomerne stabilizovaná," dodal.

V lete by sa mala situácia zlepšiť. „Budeme vonku, zo slniečka budeme mať viac vitamínu D. A na základe skúseností z minulého roku, ide zrejme o sezónne ochorenie." Nákaza sa však môže opäť začať šíriť, keď bude veľmi horúco a presunieme sa do klimatizovaných miestností. „Možno bude treba regionálne zaviesť prísnejšie opatrenia vždy tam, kde to vyskočí," dodal Kollár.

„September 2021 bude mesiac pravdy. Vtedy už bude zaočkovaná väčšia časť populácie. Ľudia sa po dovolenkách vrátia do práce, deti do škôl. Takže september nám ukáže, čo bude ďalej. Či to už končí, alebo či to ešte zďaleka nekončí," uzavrel matematik.

 

BRATISLAVA/TVNOVINY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Richard Kollár

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.