Koronavírus zastavil aj transplantácie. Niektorí sa zrejme už nového orgánu nedočkajú

Srílanskí policajti po razii s telom podozrivého teroristu.
Zdroj: totojang1977/shutterstock.com

V roku 2020 vykonali v martinskej nemocnici o tretinu menej transplantácií.

Koronavírus nie je nebezpečný len z pohľadu samotného ochorenia. Vo veľkej miere obmedzil aj transplantačný program na Slovensku. Výrazne predĺžil čakaciu dobu pacientom a môže sa stať, že niektorí sa už nedočkajú.

Pokles odberov orgánov, teda obličiek, pečene či srdca zaznamenali vo všetkých štyroch transplantačných centrách na Slovensku. V roku 2020 ich bolo o 30 percent menej než rok predtým.

„Prvým dôvodom je prvá vlna pandémie, ktorá nám program zastavila úplne. Vtedy sme nevedeli, čo môžeme od toho čakať. Ako sa máme postaviť jednak ku príjemcom a jednak ku darcom orgánov,“ vysvetľuje primárka Transplantačného centra Univerzitnej nemocnice v Martine Ivana Dedinská.

Ďalším problémom sú preplnené anesteziologické oddelenia.

„Aktuálne do našej nemocnice privážajú pacientov, ktorí potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu z iných zdravotníckych zariadení, ktorým už kapacity nestačia,“ dodáva hovorkyňa martinskej nemocnice Katarína Kapustová. Práve pre týchto pacientov vyčlenili v nemocnici tím z oddelenia ARO, ktorý tak nemôže transplantovať orgány.

Výsledok je, že nemôžu navyšovať počet transplantácií. Operácie boli najskôr zastavené, teraz sú obmedzené a čakatelia sa kopia.

„Počet pacientov sa nám za uplynulý rok zvýšil o 50 percent. Takéto čísla na čakacej listine sme ešte nemali,“ hovorí primárka Dedinská.

Čakanie na nový orgán je stresujúce aj bez koronakrízy. Najťažšie ho znášajú pacienti na dialýze. Podľa Dedinskej sa im zdravotný stav môže meniť a nakoniec môžu byť z čakacej listiny aj vyradení. Nemusia totiž operáciu zvládnuť. Čím skôr je pacient odtransplantovaný, tým lepšie.

Pred transplantáciou je každá minúta dôležitá. Pacientov aj darcov testujú dvoma PCR testami a čas začiatku operácie sa predlžuje aj o päť hodín.

Napriek problémom sa lekárom v Martine podarilo urobiť aj niekoľko multiorgánových odberov. Skúmajú aj zdravotný stav pacientov po transplantácii, ktorí prekonali Covid-19.

Pozrite si reportáž Zuzany Gadušovej.


Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

MARTIN/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.