Vedci popísali ďalší následok „dlhého covidu“. Závery výskumu priblížili v štúdii

Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).
Zdroj: TASR

Človeka môže trápiť aj šesť až deväť mesiacov po prekonaní ochorenia.

Pacienti, ktorí prekonali závažnú formu ochorenia COVID-19, sa môžu v nasledujúcich mesiacoch potýkať s nadmerným vypadávaním vlasov.

Poukázala na to nová štúdia, ktorú publikoval časopis The Lancet. Vedci tiež dospeli k záveru, že dlhodobé zdravotné dopady sa v tomto ohľade častejšie týkajú žien.

Skoršie výskumy zistili, že zdravotné následky u desatiny ľudí pretrvávajú aj niekoľko mesiacov po prekonaní koronavírusu.

Títo pacienti sa obvykle boria s únavou, stratou chuti a čuchu, výnimočná však nie je ani nevoľnosť či bolesti kĺbov a svalov. Nová štúdia naviac ukázala, že medzi dlhodobé dopady možno zaradiť aj vypadávanie vlasov.

Celkovo mali vedci k dispozícii 1655 pacientov z čínskeho Wu-chanu. Tých z tamojšej nemocnice po prekonaní covidu prepustili v období medzi 7. januárom až 29. májom minulého roka.

Pol roka po skončení hospitalizácie podstúpila zmienená skupina fyzické a krvné testy. Taktiež vyplnila dotazník, ktorý mal posúdiť, či majú po skúsenosti s covidom nejaké dlhodobé zdravotné problémy.

Výsledky ukázali, že 63 percent pacientov sa potýkalo s únavou alebo svalovou slabosťou. Asi 27 percent účastníkov uviedlo, že malo problémy so spánkom, 22 percent zaznamenalo, že im viac padajú vlasy.

Podľa autorov štúdie je však treba poznamenať, že tento problém nie je po prekonaní infekcie ničím neobvyklým.

„Dočasná strata vlasov je po horúčke či ochorení normálna. Vysoké teploty sú jedným z príznakov covidu," vysvetlila The American Academy of Dermatology Association (AAD).

Dodala, že výrazné padanie vlasov môže človeka po covide trápiť aj šesť až deväť mesiacov. Problém tiež môže zhoršovať stres, ktorý mnohí ľudia v súvislosti s pandémiou zažívajú. Odborníci preto odporúčajú čo najviac sa vyhýbať stresu.

BRATISLAVA/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme štúdia

Dôležité udalosti