Krajčí už povolil použitie vakcíny Sputnik V. Očkovať začnú najskôr o dva týždne

V prípade výskytu závažných nežiaducich účinkov je lekár povinný o tom bezodkladne informovať Štátny ústav pre kontrolu liečiv a ministerstvo.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí už povolil použitie ruskej vakcíny Sputnik V. Za terapiu neregistrovaným liekom preberá plnú zodpovednosť ošetrujúci lekár. Uvádza sa v dokumente z Univerzitnej nemocnie L. Pasteura Košice, ktorý ministerstvo zdravotníctva zverejnilo na svojej webovej stránke. Minister v ňom povolil terapeutické použitie 200-tisíc balení vakcíny. Nateraz by sa mohla používať do konca augusta. Povolenie platí od pondelka 1. marca do konca augusta.

„Za terapiu neregistrovaným liekom preberá plnú zodpovednosť ošetrujúci lekár," pripomenul v dokumente rezort. V prípade výskytu závažných nežiaducich účinkov je ošetrujúci lekár povinný o tom bezodkladne informovať Štátny ústav pre kontrolu liečiv v Bratislave a ministerstvo zdravotníctva," uvádza sa ďalej v domumente.

Rezort zdravotníctva informoval, že očkovanie touto vakcínou spustia najskôr o dva týždne. Zároveň ministerstvo uvažuje, že jej použitie v praxi bude definované v rámci 4. fázy klinického skúšania o intenzívnom monitoringu bezpečnosti a efektivity vakcíny.

Vakcína sa bude používať na základe výnimky

Slovensko nakúpi dva milióny kusov ruskej vakcíny Sputnik V. V pondelok priviezli prvú dávku. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) potvrdil, že očkovanie vakcínou bude dobrovoľné a bez obmedzenia veku. Začať by sa mohlo najskôr o dva týždne.

Premiér verí, že ruská strana dodrží termíny aj množstvá. V priebehu nasledujúceho mesiaca by malo prísť celkovo milión kusov, v máji a júni ďalší milión. „Slovensko bude môcť v nasledujúcich mesiacoch zrýchliť tempo očkovania o viac ako 40 percent," skonštatoval. Cena oboch dávok vakcíny je podľa Matoviča 19,95 dolára, teda približne 17 eur.


Vakcína sa bude na Slovensku používať na základe výnimky, ktorú pre neregistrovaný liek udeľuje minister zdravotníctva. Skladovať a distribuovať ju budú v Šarišských Michaľanoch. V spolupráci so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv preveria šaržu a následne oznámia, kedy sa začne oficiálne očkovanie. Registrovať sa bude možné už skôr. Záujemcovia o očkovanie Sputnikom budú potvrdzovať, že vedia, že ide o vakcínu bez schválenia v Európskej liekovej agentúre. Ako podotkol minister, je však mnoho krajín, kde Sputnik V registráciu má.


Kolíková: Svojim blízkym by som ju neodporúčala

Dovoz ruskej vakcíny Sputnik V nepovažuje ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) za dobrý nápad. Pripomenula, že ide o neregistrovanú vakcínu, a svojim blízkym by ju neodporúčala.

Rovnako sa jej nepozdával spôsob, akým bola vakcína do krajiny dovezená, a čo to sprevádzalo.

„Je to rozhodnutie lekára, ktorý sa vakcínu rozhodne podať, a potom je to rozhodnutie samotnej osoby, že je ochotná takú vakcínu mať. To je spojené s riadnym poučením, keďže ide o experimentálnu vakcínu. Osobne si myslím, že nebol dobrý nápad vôbec uvažovať o Sputniku," uviedla Kolíková.

Adenovírusovú vakcínu Sputnik V vyvinulo ruské Gamalejovo národné výskumné centrum epidemiológie a mikrobiológie v spolupráci s ministerstvom obrany v Moskve. O jej registrácii v krajine Rusko informovalo 11. augusta 2020.

Ruská vakcína je v súčasnosti zaregistrovaná v 38 krajinách sveta. Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku uistilo, že Slováci dostanú možnosť získať jednu z najlepších vakcín. „Sme presvedčení, že jej použitie pomôže zachovať zdravie mnohých ľudí a prispeje k návratu do normálneho života," dodala tlačová služba Veľvyslanectva Ruskej federácie v SR. Na Slovensku sa v súčasnosti očkuje vakcínami od spoločností Pfizer, Moderna a AstraZeneca.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.