Krajiny, ktoré prvú vlnu pandémie zvládli najlepšie a naopak najhoršie. Ako sa im darí dnes?

Vlado skolaboval.
Zdroj: Shutterstock.com

S koronavírusom svet bojuje už vyše roka. Mnohé krajiny už hlásia tretiu vlnu.

Pandémia koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, unavuje svet už vyše roka. Vírus bol prvý raz objavený v decembri 2019 v čínskom meste Wu-chan a postupne sa rozšíril do celého sveta. Na Slovensku sme prvý prípad potvrdili 6. marca 2020, čo je už jeden rok. Vtedy sme si nevedeli ani len predstaviť, nakoľko ovplyvní naše životy nasledujúce mesiace.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila pandémiu tohto ochorenia 11. marca 2020, iba pár dní po prvom prípade u nás. Zatiaľ čo na Slovensku sa nové prípady zvyšovali pomaly a postupne, v iných krajinách, najmä v Európe, už bojovali s prvou vlnou nákazy a počty nových prípadov počítali na tisícky a počty úmrtí na stovky.

Prvá vlna pandémie

Pandémia spôsobila globálne spoločenské, ekonomické, ale aj spoločenské narušenie. V krajinách sa zavádzali lockdowny, aké doteraz nemali obdobu. Zrušili sa športové, spoločenské, politické aj kultúrne udalosti, zatvorili sa obchody, reštaurácie a pod. Niektoré krajiny to zvládli lepšie, iné horšie. Pozrite si prehľad podľa grafov Our World in Data.

Koronavírus zasiahol ako prvú Čínu, tá sa však vďaka prísnym opatreniam a skúsenostiam z minulosti rýchlo spamätala. Horšie to bolo na jar 2020 v Európe a v Spojených štátoch amerických. V počte nových denných prípadov na tom boli najhoršie európske krajiny Španielsko, Taliansko, Francúzsko a Nemecko. Najvyšší denný prírastok malo Španielsko - až 10-tisíc nových prípadov. Vysoké čísla hlásila aj Veľká Británia a USA.

Zdroj: ourworldindata.org

Britská štúdia: Takto nás dokáže ochrániť už jedna dávka vakcíny

V počte úmrtí, v apríli 2020, hlásilo Španielsko vyše 900 obetí. Za ním nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Veľká Británia a USA. Zdravotníci pracovali do vyčerpania, nemocnice boli preplnené a kolabovali. Po zlepšení situácie a uvoľnení opatrení prišli vedci so zlou správou. Druhá vlna pandémie bude ešte horšia. To sa aj potvrdilo. Niektoré krajiny dnes už vyhlásili aj tretiu vlnu.

Druhá a tretia vlna

V januári 2021 zaznamenala Veľká Británia doteraz najvyšší denný prírastok prípadov - až 68-tisíc nových nakazených, uvádza štatistika na worldometers.info. Veľmi zlá situácia bola aj v USA a v Španielsku. Španielsko zaznamenalo vyše 35-tisíc nových prípadov a obete počítali na stovky. V súčasnosti je ich denný priemer nových prípadov podobný ako u nás. Doteraz zaznamenali vyše tri milióny prípadov a takmer 70-tisíc úmrtí. USA sú vo svetovom rebríčku v počte prípadov na prvom mieste.

Veľká Británia bola na tom v januári 2021 najhoršie aj v počte nových úmrtí - až 1820 za deň. Za ňou nasledovalo Nemecko a USA. V týchto krajinách sa však začalo masívne očkovať voči novému koronavírusu a v súčasnosti patria medzi najúspešnejšie krajiny sveta vo vakcinácii, vďaka čomu sa situácia zlepšila.

Zdroj: ourworldindata.org

Top krajiny, ktoré zvládli prvú vlnu najlepšie

Taiwan

Krajina, od ktorej si môže brať príklad celý svet. Patrí k ázijským krajinám, ktoré sa poučili z predchádzajúcich epidémií a boli na niečo podobné pripravení. Za úspechom ostrova, ktorý má viac ako 23 miliónov obyvateľov, je dôvera verejnosti vo svoju vládu, pohotové opatrenia a včasné zdieľanie informácií. Krajina dokázala epidémiu počas prvej vlny včas pribrzdiť. V marci 2020 mali najvyšší denný prírastok - len 27 prípadov. V súčasnosti, 28. februára, hlásili iba jeden nový prípad. Celkovo sa v Taiwane nakazilo 955 ľudí a majú iba deväť obetí.

Nový Zéland

Nový Zéland s približne piatimi miliónmi obyvateľov od vypuknutia pandémie zaznamenal vyše 2 300 prípadov nákazy a 26 úmrtí na koronavírus. V prvej vlne mali najvyšší denný prírastok 28. marca - 146. O rok neskôr, 1. marca 2021, zaznamenali dva nové prípady. Akonáhle nájdu čo i len jeden nový prípad, vláda pristupuje k lokálnemu lockdownu na niekoľko dní.

Južná Kórea

Ďalším ázijským tigrom, ktorý situáciu zvládol s prehľadom, je Singapur. Ekonomika krajiny utrpela iba menšiu stratu. Na milión obyvateľov tu priemerne zomrelo 6,3 ľudí. Za včasné zastavenie šírenia nákazy vďačia v krajine prezidentovi Mun Čä-inovi, ktorý okamžite zaviedol rozsiahle testovanie. Južná Kórea aj naďalej zostáva príkladom pre svet aj počas prebiehajúcej druhej vlny pandémie vďaka veľmi vysokej snahe včas testovať, trasovať a izolovať nakazených.

Napríklad 3. marca 2020 hlásili vyše 800 prípadov za deň, no v máji už počty klesli pod 10 za deň. V súčasnosti hlásia v krajine v priemere 300 nových prípadov za deň. Celkovo zaznamenali v krajine 90-tisíc prípadov a 1600 úmrtí.

Vedci popísali ďalší následok „dlhého covidu“. Závery výskumu priblížili v štúdii

V Európe viedla Litva

Európsky štát, ktorý si počas prvej vlny pandémie viedol nadpriemerne v porovnaní so svetom, je Litva. V počte nakazených sa krajina dokonca zaradila počas prvej vlny na samý vrchol štátov Európskej únie a k bežnému životu sa vrátila už v máji. Počet úmrtí v krajine dosiahol čísla 31,59 zosnulých na milión obyvateľov. Litva sa v boji s koronavírusom delila o víťaznú priečku aj s Gréckom a chvíľu aj so Slovenskom. Od vypuknutia pandémie zaznamenali takmer 200-tisíc prípadov nákazy a vyše tritisíc úmrtí. Dňa 1. marca zaznamenali 244 nových prípadov a 10 úmrtí za deň.

Rebríček krajín s najväčším počtom nakazených (k 2.3.2021)

1. USA - 29 314 254 evidovaných prípadov a 527 226 úmrtí.

2. India - 11 124 527 evidovaných prípadov a 157 275 úmrtí.

3. Brazília - 10 589 608 prípadov a 255 836 obetí na koronavírus.

4. Rusko - 4,268,215 prípadov a 86 896 obetí

5. Veľká Británia - 4 182 009 prípadov a 122 953 obetí

Rebríček krajín s najmenším počtom prípadov

1. Vanuatu (1)

2. Mikronézia (1)

3. Samoa (3)

4. Marshallove ostrovy (4)

5. Wallis a Futuna - zámorská správna korporácia Francúzska (9).

Všetky krajiny sú bez jediného prípadu úmrtia na koronavírus.

Koronavírus v číslach

2019

17. novembra - Prvým človekom s vírusom SARS-CoV-2 bol 55-ročný muž z provincie Chu-pej, ktorý sa nakazil už 17. novembra 2019. Uviedol to vládny dokument, o ktorom informoval hongkonský denník South China Morning Post.

31. decembra - Z čínskeho mesta Wu-chan, metropoly provincie Chu-pej, po prvýkrát hlásili výskyt koronavírusu 2019-nCoV.

31. január - Prvé prípady nákazy v Európe. Veľká Británia hlásila dvoch nakazených, Rusko dvoch, prvý prípad zaznamenalo aj Švédsko a Španielsko.

Zdroj: TASR - Michal Svítok

2020

24. februára - Francúzsko potvrdilo prvé prípady nového koronavírusu, na ďalší deň potvrdili výskyt vírusu aj v Rakúsku, Švajčiarsku a v Chorvátsku.

4. marca - Prvé prípady koronavírusu zaznamenali v Maďarsku, Poľsku a v Slovinsku.

6. marec. Prvý prípad na Slovensku.

29. septembra - Milión úmrtí v dôsledku pandémie nového koronavírusu je "bolestivým míľnikom", k dosiahnutiu ktorého prispela živelnosť tejto choroby. Vo vyhlásení to povedal generálny tajomník OSN António Guterres.

2. decembra - Spojené kráľovstvo ako prvá krajina na svete oficiálne schválilo očkovaciu látku proti ochoreniu COVID-19 od spoločností Pfizer a BioNTech na všeobecné použitie.

V súčasnosti na svete evidujú vyše 115 miliónov prípadov nákazy, viac ako 2,5 milióna úmrtí na koronavírus a vyliečilo sa už cez 90 miliónov ľudí, uvádza portál worldometers.info.


BRATISLAVA/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.