Od stredy sa bude očkovať výlučne podľa veku. Krajčí zrušil všetky výnimky

Protest Konfederácie odborovýcch zväzov za práva zamestnancov v Trenčíne. (september 2020)
Protest Konfederácie odborovýcch zväzov za práva zamestnancov v Trenčíne. (september 2020) Zdroj: TASR/František Iván

Minister zdravotníctva tiež avizoval, že nakúpil testy na samotestovanie.

Ministerstvo zdravotníctva mení očkovaciu stratégiu. Od zajtra sa bude očkovať výlučne podľa veku. Výnimky očkovania sa zrušia. V utorok to oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO).

Po novom sa budú môcť vakcínou od spoločnosti AstraZeneca očkovať aj osoby vo veku od 60 do 70 rokov a očkovacími látkami od spoločností Pfizer a Moderna obyvatelia Slovenska nad 70 rokov.


Slovensko nakúpilo testy na samotestovanie

Slovensko objednalo 35 miliónov antigénových nazálnych testov určených na samotestovanie. Ako v utorok uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO), aktuálne sú už na ceste do krajiny.

Krajčí vysvetlil, že požiadali Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR, aby vydal povolenie práve pre tieto nazálne typy testov na samotestovanie. Obstarávala ich Európska komisia.

„Keď tu tie testy budú, tak dôjde k obrovskej zmene testovacej stratégie na území Slovenska, o ktorej budeme potom informovať," avizoval Krajčí.

Šéf rezortu zdravotníctva povedal, že ich zakúpil za "dobrú sumu", pričom priblížil, že v sume 3,50 eura bol jeden test od spoločnosti Siemens a 3,70 eura SD Biosensor.

Tieto testy by mali slúžiť na testovanie na školách aj v domácnostiach. O ich využití v rámci odporúčaní v boji s pandémiou nového koronavírusu hovorila v nedeľu (28. 2.) vláda SR.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Očkovanie

Dôležité udalosti