V Poľsku pribudlo najviac prípadov od konca novembra, Ukrajina hlási rekordný počet hospitalizovaných

1211_screen_c.jpg
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Vakcinačná kampaň sa na Ukrajine spustila len nedávno.

V Poľsku pribudlo za posledný deň 15.698 nových prípadov nákazy koronavírusom a 309 súvisiacich úmrtí.

Prírastok infikovaných je vôbec najvyšší od konca novembra a zároveň dvojnásobným v porovnaní s predchádzajúcim dňom.

S odvolaním sa na stredajšie vyjadrenie námestníka poľského ministra zdravotníctva Waldemara Krasku o tom informovala agentúra DPA.

Kraska uviedol, že najnovšie údaje nie sú už len potvrdením, že dochádza k tretej vlne pandémie, ale naznačujú, že táto nová vlna „naberá na obrátkach". DPA píše, že sedemdňový kĺzavý medián sa v Poľsku od 24. februára zvýšil približne o tretinu.

Kraska vyjadril v rozhovore pre poľský rozhlas aj znepokojenie nad narastajúcim počtom hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19, ako aj nad počtom osôb, ktoré sú odkázané na umelú pľúcnu ventiláciu.

V Poľsku je v súčasnosti v nemocniciach s covidom vyše 15.500 pacientov, z toho vyše 1500 je napojených na ventiláciu.

Od začiatku pandémie zaznamenali v Poľsku už viac ako 1,72 milióna prípadov nákazy novým koronavírusom a vyše 44.300 súvisiacich úmrtí.

Proti ochoreniu COVID-19, ktoré nový koronavírus spôsobuje, tam dosiaľ zaočkovali približne 2,2 ľudí, z ktorých takmer 1,2 milióna dostalo už aj druhú dávku očkovacej látky.

S hromadnou vakcináciou sa v Poľsku, podobne ako vo väčšine krajín EÚ, začalo 27. decembra, pričom medzi prvými zaočkovanými boli zdravotníci. Koncom januára začali očkovať aj seniorov nad 80 rokov. V súčasnosti očkujú už aj učiteľov.

Ukrajina má najviac hospitalizácií

Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 7235 na celkovo 1.364.705.

Vyplýva to z údajov Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO), o ktorých v stredu informovala agentúra UNIAN.

Medzi novoinfikovanými sa nachádza 429 detí a 319 zdravotníkov, napísal ukrajinský minister zdravotníctva Maxym Stepanov na Facebooku.

Šéf ukrajinského rezortu zdravotníctva tiež informoval, že za rovnaké časové obdobie pribudlo 3486 hospitalizovaných pacientov, čo je najviac od začiatku pandémie na Ukrajine.

Chorobe COVID-19, ktorú koronavírus SARS-CoV-2 spôsobuje, podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín 185 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie na ukrajinskom území stúpol na 26.397.

Z ochorenia sa za posledných 24 hodín uzdravilo 5118 ľudí, od začiatku pandémie už 1.182.036.

Vakcinačná kampaň sa na Ukrajine spustila len nedávno po tom, čo tam vo februári dorazilo prvých 500.000 dávok vakcíny od firmy AstraZeneca, vyrobenej v Indii, píše agentúra Reuters. Prioritne zaočkovaní sú zdravotníci a vojaci.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj bol zaočkovaný prvou dávkou vakcíny CoviShield, vyvinutej AstraZenecou, v utorok počas návštevy vojakov na Donbase, čím chcel presvedčiť skeptikov o účinnosti a bezpečnosti tejto očkovacej látky, píše Reuters.

Z vládnych údajov vyplýva, že na Ukrajine sa proti koronavírusu odmieta dať zaočkovať 47 percent občanov.

KYJEV/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti