Vo februári hlásili ľudia po očkovaní najviac nežiaducich účinkov. Prečítajte si, aké mali problémy

Ústav na kontrolu liečiv však pripomína, že všetky tri vakcíny spĺňajú prísne nároky na bezpečnosť.

V súvislosti s očkovaním proti COVID-19 eviduje Štátny ústav na kontrolu liečiv ku koncu februára dokopy 1 612 hlásení podozrení na nežiaduce účinky. V decembri 2020 prijali prvé tri hlásenia, v januári 2021 ich bolo 452 a vo februári 2021 išlo o 1 157 hlásení. Z uvedeného počtu bolo 44 hlásení vyhodnotených ako závažných. Ústav však pripomína, že podozrenia na nežiaduce účinky sú v súlade s bezpečnostným profilom vakcín a nevzbudzujú obavy o ich bezpečnosť.

Zo súčasne používaných vakcín na prevenciu ochorenia COVID-19 sa vakcíny Comirnaty (od konzorcia Pfizer a BioNTech) týka 1 007 hlásení, vakcíny COVID-19 Vaccine AstraZeneca 578 hlásení a vakcíny COVID-19 Vaccine Moderna 22 hlásení. V prípade 5 hlásení nebol typ vakcíny špecifikovaný.

„Počet prijatých hlásení na jednotlivé vakcíny nemôžeme použiť ako jediný ukazovateľ na vytvorenie si názoru o tom, ktorá vakcína je bezpečná viac alebo menej. Všetky tri vakcíny spĺňajú prísne nároky na bezpečnosť a ani prijaté podozrenia na nežiaduce účinky ich bezpečnosť nespochybňujú. Počet hlásení závisí od počtu dostupných vakcín a následne zaočkovaných osôb jednotlivými vakcínami, dĺžky obdobia používania jednotlivých vakcín a subjektivity odosielateľa hlásenia. Niektorí zaočkovaní pristupujú ku vzniknutým reakciám zodpovednejšie a hlásia vyššie percento nežiaducich účinkov na rozdiel od takých, ktorí miernejšie reakcie považujú za bežné a očakávané a nenahlásia ich," uvádza ŠÚKL.

Ústav ďalej upozorňuje, že výskyt nežiaducich účinkov takisto súvisí s celkovým zdravotným stavom pacienta, vekom a tým, či ide o podanie prvej alebo druhej dávky. Je preto nesprávne považovať vakcínu s vyšším počtom hlásení za menej bezpečnú.

Najčastejšie hlásené nežiaduce účinky

V prípade vakcíny Comirnaty zaevidoval štátny ústav v mesiaci február 555 hlásení. Najčastejšie hlásené nežiaduce reakcie boli lokálne v mieste aplikácie vakcíny (bolestivosť, opuch a začervenanie), regionálne (opuch a bolesť lymfatických uzlín v podpazuší) a celkové reakcie (zvýšenie telesnej teploty, zimnica, bolesť hlavy, svalov, kĺbov, únava a celková slabosť).

578 hlásení bolo zaevidovaných v súvislosti s očkovaním po COVID-19 Vaccine AstraZeneca. Najčastejšie hlásené nežiaduce reakcie boli horúčka, triaška, bolesť hlavy a celého tela, únava, ktoré väčšina odosielateľov popisovala ako príznaky podobné chrípke. Hlásené boli aj gastrointestinálne ťažkosti ako sú nauzea, vracanie a hnačka.

V prípade vakcíny Moderna zaevidovali 19 hlásení. Nahlásené nežiaduce reakcie sú rozložené rovnomerne medzi lokálne, regionálne a celkové reakcie.

Závažné nežiaduce účinky

Štátny ústav zaevidoval 23 podozrení na závažné nežiaduce účinky, ako súkrátkodobá strata vedomia, paréza tvárového nervu, trombóza a pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi. Vo väčšine prípadov reakcie odzneli spontánne a nevyžadovali si lekárske ošetrenie, niektoré viedli k hospitalizácii a vyžadovali si lekársku intervenciu.

V posledných týždňoch venujeme zvýšenú pozornosť hláseniam v súvislosti s očkovaním vakcínou od spoločnosti AstraZeneca, ktorá si vo viacerých prípadoch vyžadovala pokojový režim, prípadne prerušenie pracovnej činnosti. V nadväznosti na danú skutočnosť je vhodné po akomkoľvek očkovaní obmedziť fyzickú aktivitu.

Celkovo bolo na Slovensku ku 28.2.2021 podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií podaných 444 765 dávok vakcín na prevenciu COVID-19, z toho 378 400 vakcíny Comirnaty, 44 054 COVID-19 Vaccine AstraZeneca a 22 152 COVID-19 Vaccine Moderna.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nežiaduce účinky

Dôležité udalosti