COVID-pozitívni mali mať oddnes zákaz vstupu do potravín. Termín sa však posunul na 8. marca

Obchodníci veria, že ľudia sa budú správať zodpovedne.

Jedným z nových a sprísnených opatrení, ktoré malo platiť od dnešného dňa (3.3.), je zákaz vstupu do predajní potravín pre ľudí, ktorým test preukázal, že sú COVID pozitívni. Zmena prichádza v čase, keď sa epidemiologická situácia u nás opäť zhoršuje. Nakazení mali predtým možnosť ísť si nakúpiť, ak sa chránili účinnejším respirátorom.

Zatvárať skôr budú okrem potravín aj drogérie či záhradné centrá

Dnes sme sa na vlastné oči presvedčili, ako to vyzerá v praxi. Navštívili sme tri obchody s potravinami, v žiadnom z nich nás nikto neskontroloval. Nedá sa teda vylúčiť, že spolu s vami si čerstvé pečivo či mäso nekupuje aj niekto, kto by mal sedieť doma v karanténe.

Zaujímalo nás, či na nové opatrenie, o ktorom rozhodla vláda, zareagovali reťazce. Je vôbec možné skontrolovať, či nakupovať chodia iba ľudia s negatívnym testom?

Reťazce sa sťažujú, že doteraz nepoznajú podrobnosti vyhlášky. „Budem sa Vám vedieť vyjadriť, keď Úrad verejného zdravotníctva zverejní vyhlášku, ktorá bude túto záležitosť riesiť," uviedol pre TVNOVINY.sk vedúci úseku komunikácie a hovorca spoločnosti Lidl Tomáš Bezák.

Obchodníci veria, že občania budú pristupovať k novým opatreniam zodpovedne.

„Nie je v našich možnostiach, aby sme kontrolovali všetkých našich zákazníkov pri vstupe, preto to ani robiť nebudeme," povedala nám hovorkyňa spoločnosti Billa Kvetoslava Kirchnerová. Zároveň taktiež upozornila na to, že stále nebola zverejnená príslušná vyhláška Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorá by upravovala.

Podľa informácií Denníka N výnimku pre infikovaných mal zrušiť hlavný hygienik Ján Mikas. Doteraz nevydal novú vyhlášku, ktorá by výnimku zrušila. Vláda ho zaviazala, aby tak urobil do 8. marca.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Obchod

Dôležité udalosti