Výskum brazílskej mutácie koronavírusu. Reinfekcia hrozí obrovskému percentu nakazených

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Prvýkrát ju identifikovali v druhej polovici decembra.

Varianta koronavírusu odhalená na konci minulého roka v Brazílii zaplavila tamojšie mesto Manaus aj pre vyššiu nákazlivosť a tiež pre schopnosť nakaziť ľudí, ktorí už covid prekonali.

Vyplýva to z novej štúdie britských a brazílskych vedcov, ktorá podľa médií ponúka prvú podrobnú analýzu správania sa takzvanej brazílskej varianty vírusu SARS-CoV-2.

Autori odhadujú, že mutácia označovaná ako P.1 by sa mohla šíriť až dvakrát rýchlejšie v porovnaní s inými kmeňmi.

Prvýkrát ju identifikovali v druhej polovici decembra a odvtedy sa z Manausu rozšírila do ďalších častí Brazílie a do viac ako 20 krajín vrátane USA či Veľkej Británie.

Nová britsko-brazilska štúdia, vychádza zo skúseností v Manause. Vedci na základe tamojšieho vývoja usudzujú, že P.1 by sa mohla šíriť 1,4 až 2,2-krát ľahšie než podoby SARS-CoV-2, ktoré sa v amazonskom meste objavili predtým.

Tiež pozorovali veľký počet nakazených, ktorí už skôr covid-19 prekonali, pričom pravdepodobnosť takzvanej reinfekcie odhadli na 25 až 61 percentách.

Experti však zdôrazňujú, že tieto modely nemusia byť prenosné do iných podmienok. „Zistenie sa vzťahuje na Manaus, neviem však, či majú váhu pre iné miesta," povedal virológ z Kráľovskej univerzity v Londýne Nuno Faira, jeden z autorov nového výskumu.

Podľa New York Times sa novo objavili ešte ďalšie dve štúdie, ktoré odhaľujú pozadie „raketového vzostupu" varianty P.1 vo viac ako dvojmiliónovom hlavnom meste brazílskeho štátu Amazonas.

S najväčšou pravdepodobnosťou sa tam vraj mutácia začala výraznejšie šíriť v novembri. Laboratórne experimenty zase naznačujú, že nový kmeň by mohol oslabiť účinok čínskej vakcíny proti covidu, ktorou sa v Brazílii očkuje.

MANAUS/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Brazília

Dôležité udalosti