Vrchol v počte úmrtí máme ešte pred sebou. Ak ochránime starých, koncom marca nastane zlom

Deti by sa mohli vrátiť do škôl v apríli.

Analytici z projektu Dáta bez pátosu na základe aktuálnych štatistík pripravili predikciu vývoja na nasledujúce týždne. Predpokladajú, že počet úmrtí na a s COVID-om bude v marci ešte stúpať. Práve tento mesiac by sme mali zažiť úplný vrchol a postupne by sa mala situácia zlepšovať. Kým vo februári zomrelo 3014 ľudí, predpovedať na marec je 3250 obetí COVID-u. V apríli by toto číslo malo klesnúť na 2500.

Ľudia nad 70 rokov musia byť priorita

Na výpočet odhadu počtu úmrtí je potrebné brať do úvahy aj počty hospitalizovaných pacientov. Aby sme predišli úmrtiu, je dôležité predísť aj ťažkému priebehu ochorenia. Avšak, problém nastáva, ak sa infikujú ľudia nad 70 rokov. Z údajov nemocníc vyplýva, že pacienti nad 70 rokov tvoria polovicu všetkých pacientov v nemocniciach. Úmrtia pacientov nad 70 rokov tvoria až 71 percent všetkých úmrtí na a s COVID-om.

Podľa analytikov je preto jednoznačné, že sa musíme sústrediť na ochranu starších ľudí nad 70 rokov. Jednou zo zbraní je očkovanie. Minister zdravotníctva Marek Krajčí už oznámil, že očkovacia stratégia sa mení. AstraZenecu už môžu dostať ľudia do 70 rokov (doteraz bola určená len ľuďom do 55 rokov) a postupovať sa už bude len výlučne podľa veku ľudí.

Inštitút zdravotných analýz dokonca publikoval analýzu, ktorá hovorí, že keby boli zaočkovaní všetci ľudia nad 70 rokov, mali by sme menej ako tritisíc úmrtí, namiesto dnešných deväťtisíc úmrtí na a s COVID-om.

Analytici z Dáta bez pátosu pripomínajú, že počty PCR pozitívnych nemáme oproti ostatným krajinám výrazne vysoké, hoci v počte obetí sme na čele rebríčka. Vysvetľujú to tým, že sa u nás robí málo PCR testov. Odhadujú, že od novembra máme v skutočnosti dva až trikrát viac infikovaných, ako sme ich reálne zachytili.

Od 30. novembra do 31. marca bude na Slovensku podľa analytikov jeden až 1,5 milióna infikovaných ľudí, teda štvrtina populácie.

Desatinu zaočkujeme, zvyšok sa premorí a 15-tisíc zomrie

Dodávajú, že zhruba desatina už bude zaočkovaných a nákaze bude vystavená najmä mladšia populácie a to sú podľa nich veľmi dôležité informácie pre ďalší vývoj pandémie. Analytici preto predpokladajú, že nasledujúce týždne sa zmení štruktúra pacientov a začne klesať ich vek a tým sa zníži celkový počet hospitalizovaných aj úmrtí. Prvý marcový týždeň zažijeme najvyšší vrchol v počtoch úmrtí a potom začnú čísla klesať o 10 až 25 úmrtí denne.

Po 21. marci by tak celková situácia mala byť výrazne lepšia, k čomu čiastočne pomôžu aj súčasné prísne opatrenia. V apríli by podľa analytikov už mohli nastúpiť deti do škôl. Smutnou štatistikou bude ale 15-tisíc úmrtí v máji. S tým sa už podľa odborníkov nedá nič robiť, pretože je to už len dôsledkom správania sa cez Vianoce a následná mobilita kvôli plošnému testovaniu.

BRATISLAVA/kk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti