Chorí na koronavírus, aj keď sú v karanténe, už v obchodoch nenakúpia

Ak je niekto sám a nemá mu kto nakúpiť, požiada o pomoc primátora alebo starostu.

Úrad verejného zdravotníctva zverejnil vyhlášky, ktoré začnú platiť od pondelka 8. a 15. marca. Týkajú sa karantény, pozitívne testovaných a ich nákupov, zmien otváracích hodín obchodov a služieb, ako aj povinného nosenia respirátorov FFP2 na verejnosti.

Chorí iba k lekárovi a na test

Pozitívni ľudia na COVID-19 nebudú môcť od pondelka (8. 3.) opustiť domácu karanténu a ísť na nákup do potravín a drogérie.

Ako vysvetlila hovorkyňa ÚVZ Dáša Račková v prípade, že je niekto osamelý a chorý a nemá možnosť zabezpečiť si nákup, mal by sa obrátiť na primátora alebo starostu. Vláda im odporučila prijať potrebné opatrenia na zabezpečenie základných životných potrieb pre odkázané osoby, ktoré sú pozitívne testované na COVID-19.

Chorí na koronavírus budú môcť opustiť karanténu napr. iba v prípade poskytnutia neodkladnej zdravotnej starostlivosti, či testovania na koronavirus.

„Vo všetkých prípadoch však musí mať pozitívne testovaná osoba prekryté horné dýchacie cesty respirátorom FFP2 bez výdychového ventilu, povinné je aj dodržiavanie hygieny rúk. Medzi osoby v osobitnom režime po novom zaraďujeme aj pracovníkov bánk, ktorí sú zodpovední za prevádzku prvkov kritickej infraštruktúry vo finančných službách," konštatovala Račková.

Otváracie hodiny pre ZŤP a kúpele

Naďalej ostáva v platnosti, že ľudia nad 65 rokov si môžu nakúpiť v potravinách a drogériách vo vyhradených hodinách tak ako doteraz, teda od 09.00 do 11.00 h. Od pondelka (8. 3.) bude tento čas vyhradený aj pre ľudí so ZŤP a ich sprievodcov. Kompetentných sa preukážu preukazom.

Račková ďalej informovala, že upravili aj podmienky, za ktorých môžu liečebné kúpele alebo kúpeľné liečebne poskytovať služby. „Po novom bude môcť ísť iba o liečbu, ktorá je indikovaná zo zdravotných dôvodov podľa zákona o zdravotnej starostlivosti. Takýmto spresnením chceme zamedziť možnému obchádzaniu - a to tak, aby kúpele nemohli využiť vlastného lekára na vypracovanie návrhov na liečbu bez reálnej indikácie, čím je možné kryť wellness pobyty,“ zdôraznila.

Respirátory FFP2

Všetci budú musieť od budúceho pondelka (8. 3.) v obchodoch, vozidlách MHD, diaľkových prímestských autobusoch, ako aj vlakoch nosiť respirátor bez výdychového ventilu typu FFP2 podľa normy STN EN 149 + A1.

„Medzi takéto tvárové polomasky možno zaradiť aj respirátory s označením KN95 alebo N95, ktoré boli posúdené podľa požiadaviek platných v Európskej únii. Hodnovernosť respirátora si spotrebiteľ môže narýchlo overiť podľa označenia CE, za ktorým nasleduje štvorčíslie,“ upresnila Račková.

Prečítajte si aj: Inšpektori zisťovali, aké respirátory kupujeme na Slovensku

Nosiť spomínané respirátory bude povinné od pondelka (15. 3.) aj vo všetkých interiéroch, okrem vášho bytu.

Rúško budú môcť naďalej nosiť školáci prvého stupňa základných škôl, ľudia vo väzbe a odsúdení vo väzniciach, ako aj a zamestnanci pracujúci do tretej kategórie vo faktore záťaž teplom pri práci, napr. robotníci pracujúci pri vysokých peciach.


V exteriéroch bude naďalej možné mať prekryté horné dýchacie cesty nielen respirátorom, ale aj rúškom, šálom alebo šatkou.

Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo zverejnil odpovede na otázky, ktoré si najčastejšie kladiete v súvislosti s respirátormi.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Obchod

Dôležité udalosti