Nechcete vždy vyhodiť respirátor? Takto ho účinne sterilizujete

Musíte si dať pozor na označenie respirátora.

Od pondelka (8.3.) bude už aj na Slovensku povinné nosenie respirátorov FFP2 v hromadnej doprave a v obchodoch. O týždeň neskôr (15.3.) už bude povinné vo všetkých interiéroch. V nich a vonku bude stále postačujúce rúško alebo iné prekrytie dýchacích ciest (šál, šatka...). Respirátor nesmie mať výdychový ventil a musí byť označený „CE", za ktorým má nasledovať štvorčíslie a platnou európskou normou (EN 149:2001 + A1: 2009).

Väčšina, hlavne tých najlacnejších, je určená na jedno použitie (označené NR). V prípade, že chcete respirátor na viacero použití, musí byť označený skratkou R (patria tam aj FFP1, FFP2 aj FFP3).

Čínsky variant FFP2 - KN95

Internetové obchody vám domov po objednaní FFP2 respirátorov môžu poslať KN95 či N95. Ide o čínsku verziu respirátora, ktorý neprešiel európskym schvaľovacím procesom, ale iba čínskym, ktorý je iný. Znamená to, že sa môžu líšiť napríklad v hrúbke.

Na Slovensku ich budú akceptovať, iba ak budú mať posudok podľa európskych noriem s vyššie spomínaným označením „CE". Bez neho by ste ich nemali nosiť, rozdiel môžete vidieť nižšie.


Predĺženie životnosti

Jednorazový respirátor je určený na jednu „pracovnú zmenu", to znamená na približne osem hodín. Ak ju chcete predĺžiť, je potrebná dôkladná sterilizácia. Už v prvej vlne sa odporúčalo ohrievanie respirátorov v rúre pri teplote 60 až 70 stupňov približne 30 minút. Ak nastavíte teplotu na viac stupňov, vytiahnite respirátor skôr. Tento postup môžete aplikovať niekoľkokrát, avšak časom sa filtračná účinnosť zníži, jedným zohriatím o približne 0,16 percenta, vysvetľuje portál mojezdravi.cz.

Ak máte respirátory bez kovovej spony na nose, môžete ich sterilizovať aj v mikrovlnnej rúre. Postup je ale iný. Do mikrovlnky dajte plastovú misku s poldeci vodou, na ňu položte plastovú mriežku, na ktorú položte respirátor. Pri výkone 110W postačí 90 sekúnd, pri 80-100 W je už potrebný dvojnásobný čas.

Dezinfekcia etanolom je vhodná asi na všetky druhy respirátorov, aj nano respirátory. Iné alkoholové dezinfekcie na nano vlákna nepoužívajte, obsahujú zmesi, ktoré ich môžu poškodiť. Avšak na obyčajné respirátory môžete použiť akúkoľvek dezinfekciu, pokojne aj Alpu v spreji.

Účinné vraj je aj dezinfikovanie vzduchom, teda týždenný oddych respirátora, ktorý bude niekde voľne visieť a vetrať sa.

O dostupnosti respirátorov, cenách a aj o dezinfekcii sa dozviete viac z nasledujúceho videa.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Dezinfekcia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.