Päť krajín sa dohodlo na rýchlejšom schvaľovaní upravených vakcín proti koronavírusu

Zdrave crevo a travenie.jpg

Dohoda, ktorú uzavreli organizácie združené v konzorciu ACCESS, zabráni potrebe zdĺhavých klinických štúdií.

Británia, Austrália, Kanada, Singapur a Švajčiarsko sa dohodli na urýchlenom schvaľovaní modifikovaných verzií vakcín proti novému koronavírusu účinných voči jeho novým variantom. Oznámili to vo štvrtok regulačné úrady spomínaných krajín, informovala agentúra AFP.

Dohoda, ktorú uzavreli organizácie z uvedených štátov združené v konzorciu ACCESS, zabráni potrebe zdĺhavých klinických štúdií, ak v budúcnosti dôjde k úprave schválených vakcín a v prípade, že výrobcovia poskytnú "spoľahlivé dôkazy" o ich účinnosti a bezpečnosti.

„Našou prioritou je dostať účinné vakcíny k občanom v čo najkratšom možnom čase," povedal Christian Schneider z britského Regulačného úradu pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA). Dodal, že verejnosť si môže byť istá, že nijaká vakcína nebude schválená bez toho, aby spĺňala štandardy bezpečnosti, kvality a účinnosti.

Tento prístup podľa neho vychádza z podobného postupu v prípade vakcíny proti chrípke, ktoré sa musia prispôsobovať každý rok, aby boli účinné proti novým variantom vírusu.

LONDÝN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti