Covid dokáže "vyhladovať" mozog. Za jeden z najčastejších príznakov zrejme môže mozgová hmla

shutterstock_524462470.jpg
Zdroj: shutterstock/Dusan Petkovic

Štúdia z Británie ukázala, že mozgy pacientov s ťažkým priebehom koronavírusu zostarli o 10 rokov.

Popri troch najznámejších príznakoch sprevádzajúcich ochorenie COVID-19 pacienti často trpia aj takzvanou mozgovou hmlou, ktorú spôsobuje nedostatok kyslíka.

Najčastejšie ide o symptóm dlhého covidu, ktorý pretrváva mesiace po prekonaní ochorenia. Následky nedostatočne prekrveného mozgu však pociťujú aj ľudia, ktorí s COVID-om bojujú iba niekoľko týždňov.

Prejavuje sa zníženou schopnosťou sústrediť sa a rozhodovať sa aj zhoršením krátkodobej pamäte. V niektorých prípadoch boli zaznamenané aj psychotické poruchy a nepríčetnosť.

Vedci v snahe pochopiť, ako môže COVID-19 poškodiť mozog, skúmali mozgy pacientov, ktorí zomreli na toto ochorenie. Píše o tom portál ABC News.

Našli v nich megakaryotické bunky, ktoré pre svoju veľkosť blokovali prúdenie krvi v mozgu. Tieto bunky sú pozostatkom cytokinovej búrky - autoimunitnej reakcie, pri ktorej bielkoviny (cytokíny) zaútočia na vírusom napadnuté mozgové bunky.

Profesor patológ na Univerzite Johna Hopkinsa David Nauen sa domnieva, že toto zistenie je kľúčové pre pochopenie, ako koronavírus ovplyvňuje mentálne zdravie pacientov.

„Zmeny v prúdení krvi, v systéme, ktorý je postavený na precíznom zásobovaní kyslíkom môže viesť k zhoršeniu kognitívnych funkcií (vnímania), ako je napríklad obraz mozgovej hmly," vysvetlil Nauen, podľa ktorého teraz už vieme, ako sa megakaryotické bunky do mozgu dostali a aké to má následky.

Cytokíny (typ bielkoviny) ktoré sú za degeneratívne zmeny zodpovedné, sa nachádzajú v mozgu aj v mieche. V prípade prehnanej imunitnej reakcie zaútočia na postihnuté orgány a dokážu ich vážne poškodiť.

Nedávna štúdia z USA ukázala, že až 44 percent ľudí, ktorí prekonali COVID-19, sa sťažovalo na poruchu sústredenia sa. Objavili sa aj prípady, keď sa u pacientov vyskytli neuropsychiatrické symptómy (zmeny osobnosti a správania).

Vedci zistili, že nedostatočné zásobovanie mozgu kyslíkom môže byť priamo zodpovedné za ďalšie príznaky sprevádzajúce COVID-19, ako sú bolesti hlavy či strata čuchu. Iná štúdia z Británie ukázala, že mozgy pacientov s ťažkým priebehom koronavírusu zostarli o 10 rokov a v niektorých prípadoch došlo k zníženiu IQ o takmer 10 bodov.

BRATISLAVA/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti