Nemecko schválilo vakcínu od AstraZeneca aj pre ľudí nad 65 rokov

Lunetic
https://videoarchiv.markiza.sk/video/tvoja-tvar-znie-povedome/bonus/7639-specialne-cislo-poroty-chtel-bych-te-libat-si-moje-mama-lunetic Zdroj: TASR/AP

Švédsko povolí používanie tejto vakcíny u všetkých ľudí vo veku 18 a viac rokov.

Nemecko vo štvrtok oficiálne schválilo protikoronavírusovú vakcínu od spoločnosti AstraZeneca aj pre ľudí starších ako 65 rokov. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na spolkové ministerstvo zdravotníctva.

Ako uviedol šéf rezortu zdravotníctva Jens Spahn, formálny súhlas na použitie očkovacej látky od britsko-švédskej firmy AstraZeneca pre osoby nad 65 rokov udelila nezávislá vakcinačná komisia (Stiko). Tieto plány už v stredu avizovala nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Podľa Spahnových slov ide o "veľmi dobré správy pre starších ľudí, ktorí čakajú na očkovanie". „Znamená to, že budú tak zaočkovaní skôr," uviedol. „Nové dáta tiež ukazujú, že vakcína je ešte účinnejšia v prípade, že sa jednotlivé dávky podajú v rozstupe 12 týždňov," dodal.

Nemecko v krátkom čase pozmení platný zákon o vakcínach - tak, aby zohľadňoval prijaté odporúčania, uviedol minister.

Nemecká komisia pre očkovanie ešte koncom januára odporučila, aby sa vakcína vyvinutá spoločnosťou AstraZeneca podávala len osobám vo veku od 18 do 65 rokov. Ide o jednu z troch schválených vakcín v EÚ.

Mnohé štáty však jej použitie obmedzili a neumožnili ňou očkovať ľudí nad 65, a v určitých krajinách nad 55 rokov. Zdôvodnili to nedostatkom údajov o účinnosti tejto vakcíny pre starších ľudí.

Švédsko schváli túto vakcínu pre každého vo veku od 18 rokov

Švédsko povolí používanie vakcíny proti koronavírusu vyvinutej spoločnosťou AstraZeneca u všetkých ľudí vo veku 18 a viac rokov. Toto rozhodnutie sa opiera o nové údaje. Vo štvrtok to oznámila vláda v Štokholme, ktorú citovala tlačová agentúra DPA.

Švédsky úrad verejného zdravotníctva minulý mesiac informoval, že neschváli túto očkovaciu látku pre ľudí vo veku od 65 rokov.

Ako dôvod uviedol nedostatok údajov od britsko-švédskej spoločnosti, týkajúcich sa účinnosti vakcíny pre túto vekovú skupinu ľudí. Podobný postoj zaujalo viacero ďalších krajín.

Švédsky úrad verejného zdravotníctva v novom rozhodnutí citoval tri rozsiahle britské štúdie, ktoré ukazujú, že vakcína od AstraZenecy má dobrý ochranný účinok pred nákazou koronavírusom dokonca aj u ľudí vo veku 80 rokov a starších a že ochranný účinok je porovnateľný s inými schválenými vakcínami.

Švédsko má už schválené dve očkovacie látky - jednu vyvinutú americko-nemeckým konzorciom Pfizer-BioNTech a ďalšiu od americkej firmy Moderna.

„Všetky poskytované vakcíny sú veľmi účinné a podľa štúdií dobre chránia každého človeka vo veku nad 18 rokov," napísal vo vyjadrení hlavný epidemiológ Anders Tegnell.

Zatiaľ v krajine zaočkovali približne 852.000 ľudí - takmer sedem percent jej dospelých obyvateľov.
Švédsko s 10,3 milióna obyvateľov zaznamenalo od začiatku pandémie vyše 680.000 prípadov nákazy koronavírusom a 12.997 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19 spôsobovaným týmto patogénom.

BERLÍN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.