Zlomové okamihy uplynulého roka. Pozrite sa, ako sme mesiac čo mesiac zvádzali boj s koronavírusom

Fakultná nemocnica Trenčín.
Zdroj: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Dozviete sa, kedy sme zaznamenali prvého pacienta, zaviedli opatrenia, núdzový stav, prekonali prvú vlnu a zaznamenali druhú.

Už rok bojuje Slovensko s ochorením COVID-19. Od prvého infikovaného pacienta zaznamenala naša krajina viaceré úspechy aj pády. Ako sa neraz vyjadrili odborníci, prvú vlnu zvládli Slováci vďaka prísnym opatreniam, rúškam a disciplíne. V druhej vlne však tieto kroky už nezaberajú.

Ako sme sa s ochorením vyrovnávali, aké opatrenia sa zavádzali a kam sme sa dostali, sa dočítate v nasledujúcom výbere kľúčových okamihov.

Zdroj: Facebook/Robert Mistrík

Na konci mesiaca bol kĺzavý medián na hodnote 13 a počet aktuálne chorých pacientov 175. Prípadné ohniská nákazy sa riešili lokálne a odborníci ich mali pod kontrolou.

júl - Povolili organizovanie hromadných podujatí do tisíc osôb. Neskôr už aj nad tisíc osôb, ale organizátor musel byť schopný zabezpečiť rozdelenie priestoru na sektory. Rúška nemuseli nosiť osoby s chronickými ochoreniami dýchacích ciest a s kožnými ochoreniami tváre. Po návrate z červených krajín bola aj naďalej povinná karanténa.

Prvýkrát podali v bratislavskej nemocnici pacientovi liek s látkou remdesivir. Hygienici a epidemiológovia aj naďalej prijímali v súvislosti s covidom-19 iba regionálne rozhodnutia. Na konci mesiaca mal medián hodnotu 23. Najčastejšie prípady pribudli po importe zo zahraničia alebo infikovaním od blízkych osôb.

Zdroj: felipe caparros/shutterstock.com

Vedci predpovedali druhú vlnu koronavírusu, ktorá mala trvať od septembra 2020 do júna 2021, očakávali, že bude horšia.

august - Situácia sa začala zhoršovať, pribúdali desiatky a niektoré dni aj vyše stovka infikovaných. Koronavírus sa začal šíriť už aj medzi mladými ľuďmi. Ohniskami šírenia stali viaceré firmy, rodinné oslavy a mnohí Slováci si priniesli vírus aj z dovolenky, najčastejšie z Chorvátska či Španielska. Sprísnili preto cestovateľskú mapu, medzi červenými krajinami bolo už aj Chorvátsko. Premiér zhodil zodpovednosť za šírenie vírusu na Pandemickú komisiu. Najrizikovejšími regiónmi boli Bratislava, okresy Nového Mesta nad Váhom, Trenčín, Bánovce nad Bebravou, Rožňava, Michalovce, Vranov nad Topľou, Prešov či Sabinov.

V polovici mesiaca minister zdravotníctva neodporúčal cestovanie do zahraničia. Opätovne zakázali hromadné podujatia nad tisíc osôb.

Slovensko malo nový pandemický plán, nachádzalo sa v prvej fáze. Vláda spustila Fond vzájomnej pomoci, o peniaze mohol žiadať každý, koho zasiahla „koronakríza“. Predstavili plán otvorenia škôl, školy sa mali riadiť semaforom a plán zahŕňal viaceré opatrenia.


september - Začal sa školský rok, postupne však školy a škôlky aj zatvárali. Infikované boli deti aj ich vyučujúci. Potvrdené prípady hlásili aj z vysokoškolských internátov. Koncom mesiaca začali vysoké školy skloňovať spojenie „online vyučovanie“.

Slovensko začalo svoj boj s druhou vlnou pandémie koronavírusu. Otvorili a spustili viaceré veľkokapacitné odberové miesta. Denný prírastok infikovaných prekonal 5. septembra prvýkrát hranicu 200 prípadov, 24. septembra ich už bolo 360, nasledujúci deň vyše 400 a o deň neskôr rekordných 552. Premiér Matovič preto prebral vedenie boja voči COVID-u do vlastných rúk a vytvorili viaceré prísne opatrenia, ktoré vstúpili do platnosti nasledujúci mesiac.

Spustili registráciu po prílete z rizikových krajín, červené bolo už aj susedné Česko. Zaznamenali sme aj úspech našich vedcov, ktorí vytvorili vakcínu proti koronavírusu, ktorá mala dobré laboratórne výsledky.

Chronológia druhej vlny, celoplošné testovanie a koaličná kríza

1. október - Na Slovensku začal opäť platiť núdzový stav predbežne na dobu 45 dní. Vláda o tom rozhodla na zasadnutí deň predtým. Mimoriadna situácia, ktorú ešte predošlá vláda vyhlásila 11. marca, trvá aj naďalej. Do platnosti vstúpili nové opatrenia. Obchody a obchodné domy boli obmedzené na jedného zákazníka na 10 štvorcových metrov. Rúška bol povinné v interiéroch a na ulici pri vzdialenosti menej ako dva metre od ľudí. Zákaz organizovania akéhokoľvek hromadného podujatia športovej, kultúrnej a spoločenskej povahy. Reštaurácie, bary či krčmy môžu byť otvorené len do 22. hodiny v prípade, že sa v nich bude len sedieť.

11. október - Slovensko sprísnilo protiepidemické opatrenia - povinnosť nosiť rúško aj v exteriéri, zákaz hromadných podujatí, reštaurácie mohli podávať len zabalené jedlo. Zatvorili sa fitnescentrá, wellness, akvaparky, kúpaliská či sauny. Opäť sa vymedzil čas nákupu pre seniorov. Obmedzil sa počet ľudí v obchodoch, stredoškoláci prešli na dištančné štúdium.

Prečítajte si aj: Osobná skúsenosť s COVID-om prehodnotila jeho postoj. Jozef Banáš prezradil, ako sa dnes cíti

17. október - Ultras fanúšikovia a ďalší občania sa pred Úradom vlády SR zišli na nepovolenej demonštrácii. Žiadali odstúpenie premiéra Matoviča, nesúhlasili s opatreniami proti šíreniu nového koronavírusu.

18. október - Vláda poverila Ozbrojené sily SR prípravou a vykonaním celoštátneho testovania obyvateľov v súvislosti s novým koronavírusom. Už 17. októbra avizoval plošné testovanie premiér Matovič.

24. a 25. október - Na Orave a v okrese Bardejov otestovali 24. a 25. októbra počas pilotnej fázy celoplošného testovania na COVID-19 celkovo 140 945 ľudí, z nich bolo 5594 infekčných. Počet pozitívnych tak predstavoval 3,97 percenta.

31. október a 1. november - Konalo sa celoplošné testovanie na Slovensku na ochorenie COVID-19. Dokopy sa otestovalo 3 625 332 ľudí, nakazených bolo 38 359 osôb, teda 1,06 percenta.


7. - 8. november - Počas druhého kola plošného testovania na ochorenie COVID-19 na Slovensku otestovali 2 044 855 ľudí, odhalili 13 509 nakazených, čo predstavuje 0,66 percenta.


11. november - Vláda sa rozhodla predĺžiť núdzový stav na Slovensku v súvislosti s pandémiou o ďalších 45 dní.

16. november - Žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia sa začali vzdelávať v malých skupinách v základných a stredných školách, ak im podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu. Otvorili sa kostoly, kiná, divadlá s maximálnou kapacitou 50 percent, plavárne a fitnescentrá do šiestich osôb na 15 štvorcových metrov.

17. november - Tisícky ľudí sa zúčastnili na proteste proti vláde Igora Matoviča a opatreniam prijatým pre pandémiu nového koronavírusu, a to napriek platnému núdzovému stavu a zákazu zhromažďovania. Protesty sa konali v Bratislave aj v ďalších mestách.

11. december - Zatvorili sa terasy reštaurácií, od 14. decembra sa sprísnili podmienky pre hotely, vleky a lanovky.

21. december - Zatvorili sa prevádzky a obchody s výnimkou potravín, drogérií či lekární. Deťom sa začali školské prázdniny.

Mohlo by vás zaujímať: Živnostníčky o koronakríze: Zastihla nás nepripravené, siahli sme na úspory

26. december - Na Slovensko dorazili prvé vakcíny na prevenciu ochorenia COVID-19. Ešte v ten istý večer sa v nitrianskej fakultnej nemocnici začalo očkovanie, ako prvý dostal vakcínu infektológ Vladimír Krčméry. Išlo o vakcínu Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech.

28. - 29. december - Poslanci NR SR schválili novelu zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu a v rovnaký deň ju podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Zákon v novej podobe umožňuje kabinetu opakovane predlžovať núdzový stav najviac o 40 dní. Schváliť to však musel parlament najneskôr do 20 dní odo dňa účinnosti predĺženia. Opäť predĺžili núdzový stav

31. december - Vláda rozhodla, že na Slovensku od 5.00 h 1. januára 2021 začne platiť prísny zákaz vychádzania s minimom výnimiek vrátane obmedzenia návštev a zatvorenia kostolov.

Prečítajte si aj: FOTO: Rok s pandémiou z pohľadu fotografov. Svet v karanténe dokumentujú aj tieto silné snímky

Rok 2021 priniesol zatiaľ rekordné čísla, očkovanie a koaličnú krízu

5. február - Vláda predĺžila núdzový stav od 8. februára na ďalších 40 dní. Britský variant nového koronavírusu sa potvrdil v 74 percentách vzoriek preverovaných Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.


26. február - Poslanci Národnej rady SR odsúhlasili predĺženie núdzového stavu. Zo 118 prítomných hlasovalo za 83, proti bolo 35 poslancov.

28. február - Vláda prijala nové opatrenia, ktoré majú od 1. do 21. marca znížiť mobilitu. Platnosť všetkých výnimiek zo zákazu vychádzania sa obmedzila na čas od 5.00 do 20.00 h. Od 20.00 do 1.00 h platí zákaz vychádzania len s výnimkou cesty na nevyhnutný výkon práce a na nevyhnutné lekárske ošetrenie. Možný je aj pobyt v prírode. Ak opatrenia nepomôžu, hrozí tvrdý lockdown.

1. marec - Slovensko nakúpi dva milióny kusov ruskej vakcíny Sputnik V. Premiér Matovič o tom informoval z košického letiska, kde priviezli prvú dodávku. Minister zdravotníctva Krajčí potvrdil, že očkovanie vakcínou bude dobrovoľné a bez obmedzenia veku. Nákup vyvolal vládnu krízu. Na Slovensku sa v súčasnosti očkuje vakcínami od spoločností Pfizer, Moderna a AstraZeneca.

O koaličnej kríze sa viac dočítate tu: Politický rok s koronou: Toto je jasný víťaz a porazený

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.