Krajčí kúpil desiatky miliónov samotestov na doma. Podľa analytika väčšina na to nie je vhodná

1 navrh na prijatie.jpg
Zdroj: TASR

Štát avizoval, že chystá masívnu zmenu testovacej stratégie.

Budeme sa testovať sami doma? Štát chystá masívnu zmenu testovacej stratégie. Podrobnosti však zatiaľ nikto neprezradil.

V mobilných odberných miestach sa od novembra využilo asi 15 miliónov testov. Neustále cesty na testovanie však zvyšujú mobilitu, a keďže štát má aktuálne cieľ znížiť ju na minimum, naznačuje zmenu prístupu.

Objednal preto 35 miliónov nových testov, ktoré by si ľudia už mali vedieť urobiť aj sami.

Celkovo za ne zaplatíme skoro 140 miliónov eur. Testy, ktoré kupujeme, však podľa analytika neslúžia na to, čo s nimi chceme robiť.

„Z tých 35 miliónov nakúpených testov je 20 miliónov štandardných antigénových testov, ktoré sa dnes používajú v našich odberových centrách. Nie sú teda nazálne a určite ani nie na samotestovanie. Ten istý výrobca má nazálne testy, ktoré sa inak volajú a musia sa dodávať aj s takou čítačkou," hovorí Martin Smatana.

Zvyšné nakúpené testy sú zhodné s tými, ktoré používajú Nemci, Česi, aj Rakúšania. Všetci však iba na výnimku, oficiálne ich totiž tiež má robiť profesionál.

Ako hovorí minister zdravotníctva Marek Krajčí, požiadali Ústav pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo, aby vydal povolenie práve pre tieto nazálne typy testov na samotestovanie.

Povolenie zrejme dostanú, stále však nevieme, ako sa budú využívať. Minister tento týždeň hovoril, že ich príchodom sa zásadne zmení testovacia stratégia. Či ich budú rozdávať ľuďom domov alebo ich nasadia do škôl, sme sa však zatiaľ nedozvedeli.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti