Takto sa to pred rokom všetko začalo: Mikas a infektologička spomínajú na prvý prípad covidu

Vôbec prvým infikovaným bol muž z obce Kostolište na Záhorí.

V sobotu (6.3.) to bude presne rok, čo na Slovensku potvrdili prvý prípad nového koronavírusu. Infikovaným bol 52-ročný muž z obce Kostolište na Záhorí.

Na tento okamih si živo spomína hlavný hygienik Ján Mikas. „Hneď ma zaujímalo, ako sa pacient má, keďže už bol hospitalizovaný. Boli to časy, keď vzoriek nebolo tak veľa, a tak som s pacientom osobne telefonoval. Informoval som o prvom potvrdenom prípade vtedajšieho premiéra a oznámili sme to verejnosti," povedal.

Vedúca Národného referenčného centra pre chrípku, doktorka Edita Staroňová priznáva, že takýto rozmach vírusu nečakala.

„Na začiatku sme nepredpokladali, že sa postupne s touto diagnostikou stretne väčšina obyvateľstva a že z toho nakoniec bude pandémia. Vychádzali sme zo skúseností z predošlých epidémií koronavírov, a síce že pôjde o niekoľko importovaných prípadov zo zahraničia," spomína.

Hoci sa u nás prvý prípad koronavírusu potvrdil na začiatku marca, vôbec prvá podozrivá vzorka, ktorá mohla obsahovať vírus SARS-CoV-2, dorazila na Úrad verejného zdravotníctva SR ešte 22. januára.

Vzhľadom na to, že v tom čase sa diagnostika len pripravovala a laboratórium ešte nedokázalo vzorky spoľahlivo analyzovať, zasielali prvé vzorky do Berlína, kde je referenčné laboratóriom pre diagnostiku koronavírusov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.