ŠÚKL nemá laboratórne vybavenie a priestory na fyzickú kontrolu dovezených šarží Sputnik

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Postupne oficiálne oslovujú laboratóriá v iných krajinách Únie.

Štátny ústav na kontrolu liečiv nemá laboratórne vybavenie a priestory potrebné na fyzickú kontrolu dovezených šarží vakcíny Sputnik V.

V stanovisku pre TV Markíza to napísala hovorkyňa ústavu Magdaléna Jurkemíková s tým, že postupne oficiálne oslovujú laboratóriá v iných krajinách Únie.

„Avšak nie všetky oficiálne laboratória pre lieky vedia testovať vakcíny a preto z niektorých už prišla zamietavá odpoveď. Súčasne ŠÚKL plánuje možnosti vykonania čiastkových kontrol na Slovensku v iných certifikovaných laboratóriách," konštatovala.

Po dovezení ruských vakcín požiadali ŠÚKL o preverenie šarže. Ako vysvetlila Jurkemíková kontrola šarže zahŕňa od 10 do 15 druhov rôznych typov skúšok, ktoré hovoria o sterilite, prítomnosti endotoxínov, pH, množstve vírusových častíc, schopnosti vírusových častíc preniknúť cez bunky, o prítomnosti nečistôt, a iné.

„Pred vykonaním akýchkoľvek kontrol je nevyhnutné mať informácie o type skúšok a o metóde, ktoré musí dodať výrobca. Tieto informácie nám boli včera (4. 3.) dodané," dodala.

Slovensko nakúpi dva milióny kusov ruskej vakcíny, prvú dávku doviezli na Slovensko v pondelok (1. 3.).  Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) potvrdil, že očkovanie vakcínou bude dobrovoľné a bez obmedzenia veku. Začať by sa mohlo najskôr o dva týždne.

Ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok (4. 3.) informovalo, že EMA prijala žiadosť výrobcu vakcíny Sputnik V o spustenie procesu registrácie. Cieľom tzv. rolling review je priebežne posúdiť všetky údaje o účinnosti a bezpečnosti očkovacej látky. Po rozhodnutí Výboru pre lieky na humánne použitie, že údaje doložené žiadateľom sú dostatočné, môže žiadateľ predložiť EMA formálnu žiadosť o registráciu vakcíny.

V koalícii bolo napätie, nákup vakcín ho ešte viac vyostril. Strany SaS a Za ľudí otvorili po nákupe tému rekonštrukcie vlády. Debate je po stredajšom rokovaní vládnej koalície predbežne naklonené aj hnutie Sme rodina. Koaliční partneri sa zhodujú, že nechcú predčasné voľby.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme ŠÚKL

Dôležité udalosti