Na Slovensku potvrdili sedem prípadov juhoafrického koronavírusu v rôznych miestach

Tri prípady zistili v Bratislave.

Najinfekčnejší variant koronavírusu je už aj na Slovensku Juhoafrický variant našli v piatok v siedmich vzorkách z viacerých miest. Denníku N to potvrdil virológ Boris Klempa z SAV, ktorý vzorky sekventoval.

Juhoafrický variant nového koronavírusu je momentálne považovaný za najnebezpečnejší, pretože v niektorých prípadoch dokáže obísť imunitný systém.

"Môžeme potvrdiť, že na Slovensku sa identifikoval juhoafrický variant nového koronavírusu, keď sa tento infekčný variant našiel v siedmich vzorkách," priblížila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.


V Bratislave boli identifikovaní traja ľudia. Dvaja muži pricestovali z Ukrajiny, žena sa nakazila na Slovensku. V okrese Stará Ľubovňa vyšla pozitívna vzorka na túto mutáciu vírusu mužovi, ktorý sa vrátil z Nemecka, v okrese Dolný Kubín boli pozitívni muž a žena, ktorí necestovali. Z Banskobystrického okresu vyšli pozitívne vzorky 23-ročnej žene, ktorá pricestovala zo Zanzibaru.

"Všetky protiepidemické a hygienické opatrenia vrátane domácej izolácie boli a sú dodržané," zdôraznila Eliášová.

Na prípady upozorňoval už v piatok (5. 3.) opozičný politik Richard Raši (Hlas-SD), ministerstvo zdravotníctva vtedy informácie nepotvrdilo.

Vedci pri tejto mutácii uvádzajú, že môže byť odolnejšia aj voči vakcíne. Rovnako existuje vyššia pravdepodobnosť opätovného nakazenia sa.

Variant 501Y.V2 po prvý raz zaznamenali v decembri 2020 v Juhoafrickej republike (JAR). Na základe predbežných štúdií sa rýchlejšie šíri. Zatiaľ sa nepotvrdilo, že by spôsoboval závažnejší priebeh ochorenia COVID-19.

Vyskytuje sa vo vyše 30 krajinách. Šíri sa aj v rakúskom Tirolsku, prvé prípady zaznamenali aj Česko, Maďarsko a Poľsko.

V Česku prvýkrát potvrdili prítomnosť juhoafrickej mutácie koronavírusu

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti