VIDEO: Prichádza prelomový vynález. Koronavírus má odhaliť aj bez nepríjemných výterov

Hamšíka na letisku obklopili fanúšikovia.
Zdroj: reprofoto: Reuters

Výsledok je k dispozícii do niekoľkých minút.

Holandský vynálezca Peter van Wees zrejme prišiel na spôsob, ako odhaliť ochorenie COVID-19 a nemusieť pritom podstúpiť odbery.

Už na konci minulého roka informoval o prístroji, ktorý nesie názov QuBA. Ide o detektor vírusu, ktorý má podobu vzduchotesnej kabíny. Informovala agentúra Reuters.

Do tej človek jednoducho vlezie a zakričí alebo zaspieva. Cieľom je dostať do vzduchu častice, ktoré prístroj zanalyzuje a „otestuje", či sú medzi nimi aj častice vírusu.

To je v podstate všetko, nie sú potrebné žiadne výtery ani iné odbery. Výsledok je k dispozícii do niekoľkých minút.

Podľa van Weesa dokáže prístroj detekovať akýkoľvek vírus, ktorý sa šíri vzduchom. „Nevytvára žiadny odpadový materiál. Žiadna falošná negativita alebo pozitivita, pretože netestuje, či je niekto nakazený, ale či je šíriteľom vírusu. Práve títo ľudia predstavujú nebezpečenstvo," vysvetľuje výhody svojho vynálezu van Wees.

Zariadenie vyskúšal na dobroľovníkoch na konci februára na ulici v Amsterdame. Vláda vynález víta, zatiaľ vška neexistuje dostatok údajov o jeho účinnosti, takže zrejme ešte nejaký čas potrvá, než sa začne používať ako jeden z oficiálnych testovacích nástrojov.

„Pevne verím, že PCR testy sú dôveryhodné. Tiež však verím, že testovanie môže byť pre všetkých ešte lepšie," povedal van Wees.


AMSTERDAM/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Holandsko

Dôležité udalosti