Neškodnosť ruskej vakcíny Sputnik V u nás testujú na myšiach a morčatách

Diera, ktorá sa po zemetrasení vytvorila v obci Mečenčani.
Zdroj: Martin Jedinák

V laboratóriu v Šarišských Michaľanoch budú testy robiť týždeň.

V laboratóriu v Šarišských Michaľanoch začali na myšiach a morčatách v pondelok (8. 3.) testovať neškodnosť k nám dovezenej šarže ruskej vakcíny Sputnik V. Očkovať ňou ľudí môžu, až keď to pokusné hlodavce v zdraví prežijú.

Zdroj: Martin Jedinák

„Robíme len kontrolu na zvieratách podľa poverenia ministerstva zdravotníctva a Štátneho ústavu na kontrolu liečiv,“ povedal nám konateľ firmy v Šarišských Michaľanoch Juraj Kamarás.

Potrebných je však ďalších takmer 15 rôznych testov. ŠÚKL nemá laboratórne vybavenie a priestory na fyzickú kontrolu dovezených šarží vakcíny Sputnik V, a preto oslovil oficiálne laboratóriá v iných krajinách Únie.

Európska lieková agentúra už odštartovala priebežné hodnotenie ruskej vakcíny Sputnik V, avšak tvrdí, že zatiaľ o nej nemá potrebné dáta. Vyzýva preto členské štáty Európskej únie, aby ju neschvaľovali ani na núdzové použitie. U nás už minister zdravotníctva jej použitie povolil ako terapiu neregistrovaným liekom. Kontrolu vzoriek chcú ukončiť do dvoch týždňov.

Zdroj: Martin Jedinák

„Sputnik je pod zámkom v mrazničke. Čakáme na výsledky testovania, ministerstvo vydalo pokyn, komu ho máme rozviesť a kto bude robiť očkovanie,“ dodal Kamarás.

Slovensko nakúpi dva milióny kusov ruskej vakcíny, prvú dávku doviezli na Slovensko v pondelok (1. 3.). Dvestotisíc kusov je v skladoch v Šarišských Michaľanoch a skladujú ich pri teplote - 20 stupňov.

ŠARIŠSKÉ MICHAĽANY/Martin Jedinák, zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme šarišské michaľany

Dôležité udalosti